31 Aralık 1999 22:00

Öcalan'ın dosyası

   pazartesi Başbakanlık'ta

Paylaş
Öcalan'ın dosyası pazartesi Başbakanlık'ta
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın karar düzeltme talebini reddetmesiyle iç hukuk yollarının bittiği Öcalan dosyası pazartesi günü Başbakanlık'ta olacak. Başbakan Bülent Ecevit, bu konuda hükümet içinde bir sorun çıkmayacağını söyledi.
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan hakkındaki dosyanın kendilerine ulaştığını, dosyayı pazartesi günü Başbakanlık'a göndereceklerini bildirdi. Hikmet Sami Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın, karar düzeltme istemini reddetmesinin ardından, Öcalan hakkındaki dosyanın önceki gün öğleden sonra bakanlığına ulaştığını söyledi.
Dosyanın henüz incelenmediğini belirten Türk, "Bizim yapacağımız rutin bir işlemdir. Ceza İşleri Genel Müdürlüğü gerekli incelemeyi yaptıktan sonra dosyayı pazartesi günü Başbakanlık'a göndereceğiz" dedi.
Ecevit'ten kısa açıklama
Ecevit, 2000 yılı problemi ile ilgili Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, Abdullah Öcalan'ın cezasının infazı konusunda MHP Başkanlık Divanı'nda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararının beklenmemesi yönünde görüş belirdiğine ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine, başka partilerin iç tartışmaları konusunda değerlendirme yapmadığını söyledi. Ecevit, "Ama hükümet içinde bir sorun çıkmayacağını umuyorum" dedi.
Öcalan'ın mesajı
Bu arada Abdullah Öcalan İmralı'dan avukatları aracılığıyla gönderdiği yeni yıl mesajında, "Cumhuriyet nasıl ki 1920'lerde Mustafa Kemal öncülüğünde büyük zorluklarla ve heyecanla kurulmuşsa, şimdi de aynı heyecanla "demokratik cumhuriyet"in inşası için toplumsal bir çaba ve büyük emek gerekmektedir" dedi.
Öcalan avukatlarının imzasını taşıyan mesajında insanlık açısından büyük acı ve trajedilerle dolu bir yüzyılın geride bırakıldığını belirtti. İnsanlığı 2000'li yıllara taşıyan değer ve felsefeler arasında Sokrat, İsa, Musa, Zerdüşt, Mani, Hz. Muhammet, Hallacı Mansur, Nesimi, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Mevlana ve Pir Sultan Abdal isimlerini sıralayan Öcalan, "20'nci yüzyılın acıları, büyük özgürlük arayışındaki insanlığı olgunlaştırmıştır. Geçen yüzyıl bu açıdan birçok tarihi dersle doludur. Yaşanılan sorunların kin ve intikam temelinde değil, demokratik uzlaşma ve hoşgörü kültürü içinde çözümlenmesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir" dedi.
Türkiye'nin 2000'li yıllara damgasını vuracak olan "demokratik cumhuriyet"te özgür birlik ve Türk-Kürt kardeşliğine ulaşması için amansız bir mücadele verdiklerini kaydeden Öcalan, "2000'li yılların Anadolu ve Mezopotamya topraklarına barış, kardeşlik ve özgürlük getirmesi dileğiyle" herkesi selamladı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yüzyılın sanatı; sinema

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa