Fransa'nın ormanları yok oldu

Fransa'yı etkileyen şiddetli fırtınalarda ölü sayısı 83'e yükseldi. Şiddetli rüzgârlar nedeniyle ülkedeki ormanlık alanların yüzde 80'inin tahrip olduğu açıklandı.

Fransa'nın ormanları yok oldu
Fransa'yı geçtiğimiz hafta boyunca etkileyen şiddetli fırtınalarda ölü sayısı 80'in üzerine çıktı. Sivil Savunma'dan yapılan açıklamada, demiryolları ulaşımının giderek normale döndüğü, ancak elektrik ve telefon kesintilerinin ülkenin birçok bölgesinde, özellikle güneybatı kesiminde hâlâ sürdüğü belirtildi.
Ülkede bir milyondan fazla eve elektrik verilemediği açıklanırken, fırtınanın çevreye zararı da büyük oldu. Çevreciler, ülke çapında 100 milyona yakın ağacın devrildiğini söylediler. Bu ağaç kırımının sonuçlarının giderilmesi, yüz yıldan fazla sürecek.
Ormanların yüzde 80'i
Ölü sayısı 83 olarak açıklanırken, Dünya Doğa Fonu (WWFN) tarafından yapılan açıklamada, Fransa'nın ormanlık bölgelerinin yüzde 80'inin tahrip olduğu kaydedildi. Bir WWFN sözcüsü, "Atlantik sahili, kuzeydoğu, Paris bölgesi, merkez ve Loire Vadisi'ndeki ağaçlar yok oldu. Doğanın dengesi açısından büyük önem taşıyan bazı ormanlık alanlar tam anlamıyla katledildi" şeklinde konuştu.
Tahrip olan ormanlar arasında, ağaçlarının yarısını kaybeden tarihi Fontainebleau Ormanı da bulunuyor. Ekonomisi keresteye dayanan doğudaki Alzak-Loren bölgesi de büyük oranda zarar gördü. Bu nedenle ülkede kereste fiyatının yükselişe geçeceği tahmin edilirken, geçimini keresteye bağlayan çok sayıda ailenin de çok zor günler geçireceği açıklandı.
1000 yıllık ağaç direndi
Başkent Paris'in eteklerinde, popüler mesire bölgeleri olan Bois de Vincennes ve Bois de Boulogne'de de 140 binden fazla olgun meşe ve kayın ağacı devrildi. Gazeteler, başkentin en tanınmış bahçeleri olan Luxembourg ve Kraliyet Sarayı ile Pere Lachaise ile Montparnasse gibi dev mezarlıkların, devrilmiş ağaçlarla dolu olduğunu yazdılar. Şehir içindeki 2000 ağaç tamamen yıkılırken, 1000 ağaç da hasar gördü.
Ancak ülkedeki ormanlık arazilere verilen büyük hasara rağmen, başkentin en yaşlı ağacı ayakta durmayı başardı. Viviani Meydanı'nda bulunan 1000 yaşındaki akasya, fırtınaya direnmeyi başardı.
www.evrensel.net