Konut edindirme yardımı

   Emlak Bankası'na kaynak

Konut edindirme yardımı
   Emlak Bankası'na kaynak
Hükümet Zorunlu Tasarrufu Teşvik Fonu'nun ardından, konut edindirme yardımına da göz dikti. Konut edindirme yardımı (KEY) hesabında toplanan paralar, yolsuzlukları ile ünlü Emlak Bankası tarafından kurulacak bir şirkete aktarılacak. Özelleştirme süreci hızlandırılan Emlak Bankası'nda tutulan KEY hesabı, gayrimenkul yatırım ortaklığı (GMYO) formülü ile tasfiye ediliyor.
KEY çalışanları konut edindirme amacı ile ortaya atıldı, ancak çalışanların ücretlerinden yapılan kesintilerin bankalara ucuz kredi kaynağı olarak kullandırılması sonucu istenen amaca hizmet edemedi. Büyük bölümü 6 aylık mevduatta tutulan paraya, Emlak Bankası'nın yüzde 50 faiz uygulaması zaman zaman eleştirilere neden oldu.
31 Aralık 1995'e kadar, işverenler, istihdam ettikleri kişiler için KEY hesabına para yatırdı, ancak KEY hesabına yapılan işveren kesintileri, 1 Ocak 1996'da kaldırıldı.
Yaklaşık 2.5-3 milyon kişinin dahil olduğu hesapta, ağustos sonu itibariyle 350 trilyon lira düzeyinde para bulunuyordu. Yetkililer, bunun bu yıl sonu itibariyle 400 trilyon liraya yaklaştığının tahmin edildiğini belirtiyorlar. Hesapta, kişi başına 6 milyon 156 bin lirası anapara olmak üzere, kişi başına yaklaşık 110 milyon lira bulunduğu belirtiliyor. İşte bu paralar Konut Edindirme Yardımı Hesaplarının Tasfiyesine Dair Kanun Hükmünde Kararnameye göre, Emlak Bankası'na ait gayrimenkuller, KEY hesabı toplamı karşılığı Emlak Konut AŞ'ye ayni sermaye olarak devredilecek. Böylece bu formül ile hem Emlak Bankası'nın arsaları değerlendirilmiş olacak.
www.evrensel.net