Fotoğraf: AA

Avrupa kışa teslim

Batı ve Orta Avrupa'nın büyük bir kısmında günlerdir etkili olan şiddetli fırtınada can ve mal kayıpları artıyor.

Avrupa kışa teslim
Batı ve Orta Avrupa'nın büyük bir kısmında günlerdir etkili olan şiddetli fırtınada can ve mal kayıpları artıyor. Fransa'da pazar ve pazartesi günleri saatte 200 kilometre hızla esen rüzgârlardan sonra ölü sayısının 70'i aştığı belirtilirken, kışın başlamasıyla birlikte gelen ve şu ana kadar 110'u aşkın kişinin ölümüne neden olan felaket, İtalya, İspanya, Almanya, Avusturya ve İsviçre'de büyük mal kaybına da neden oldu.
Sivil Savunma Yönetimi'nce dün sabah yapılan açıklamada, fransa'nın batısındaki Charente-Maritime bölgesinin şiddetli rüzgârdan en fazla etkilenen bölge olduğu, sadece bu yörede 12 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Fransa genelinde ulaşım tamamen felce uğrarken, uçak ve tren seferleri de büyük ölçüde aksadı. Rüzgârların özellikle tarım sektöründe büyük zarar verdiği belirtiliyor.
Elektrik, su, telefon kesildi
3,4 milyondan fazla evin elektriksiz kaldığı ülkede 300 bin abonenin telefonu kesildi. Bazı bölgelerde su şebekelerinin zarar görmesi sonucu evlere düzenli bir biçimde su verilemiyor.
Fırtına yüzünden, itfaiye, jandarma, polis, elektrik, su ve yol işlerinde çalışan personel alarma geçirilirken, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve devletin üst kademesi de Noel tatillerini yarıda keserek ülkeye dönmek zorunda kaldı.
Fransa Başbakanı Lionel Jospin de Mısır'dan apar topar dönerek, Atlantik Sahili'nde batan bir petrol tankerinden yayılan yakıtın etkilediği sahilleri dolaştı. Jospin, önümüzdeki yıl Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığını yapacak olan Fransa'nın çevre korumayla ilgili yeni kanunlar oluşturmak için çaba sarf edeceğine söz verdi.
Çevre felaketi sürüyor
Fransa'nın kuzeybatı sahilinde 12 Aralık tarihinde batan Erika isimli tankerden yayılan 8000 ton petrol nedeniyle 400 kilometrelik sahil şeridi tehdit altında bulunuyor. Kıyıları korumak için çalışan gönüllüler, fırtınanın daha kalın bir petrol tabakasını sahillere getirdiğine dikkat çektiler.
Batan tankeri bünyesinde çalıştıran TotalFina isimli şirket, suçu geminin İtalyalı sahibine atmaya çalışıyor. Gemiden sızmaya devam eden petrolün kirlettiği bölgede çalışma yürüten Belçika Kuşları Koruma Derneği Başkanı Hugues Fanal, kazadan 100 bin kuşun etkilendiğini ve petrol balçığına girerek uçma yeteneğini yitiren bu kuşların 3000'inin Belçika'ya tedavi amacıyla getirilmekte olduğunu açıkladı.
İtalya'da 65 yaralı
Öte yandan, fırtına son günlerde İtalya'nın orta ve güney kesimlerinde de etkisini göstermeye başladı. Orta İtalya'da hızı saatte 90 kilometreyi bulan rüzgâr, hava, deniz, kara ve demiryollarında ulaşımı aksattı, Roma-Ostia ve Roma-Napoli demiryolu ulaşıma kapandı.
Rüzgârın çok etkili olduğu bazı otoyollarda da ulaşımın aksadığı belirtilirken, ülkenin orta ve güney kesimlerinde tüm belediyeler ile diğer ilgili kuruluşların alarma geçirildiği açıklandı. Hayatı felce uğratan şiddetli fırtına can kaybına yol açmazken Roma'da 50, Napoli'de ise 15 kişi yaralandı.Avusturya'da çığ
Avusturya'da ise önceki gün düşen çığda 8 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı bildirildi. Ünlü kayak merkezi Innsbruck'un 90 km batısındaki Galtuer bölgesinin yüksek kesimlerinde çığ altında kalarak ölen 8 kayakçıdan 6'sının Alman olduğu belirtildi. Innsbruck'un 100 km kadar güneyindeki Ötz bölgesinde de, meydana gelen çığda 2 kişi ölmüştü. Avusturya'nın çeşitli bölgelerinde yoğun kar yağışının ardından oluşan çığlarda en az 12 kişi öldü.
www.evrensel.net