30 Aralık 1999 03:00

Schröder 'büyük Almanya' dedi

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, yaptığı açıklamalarla Almanya'nın büyüme hırsını ve Avrupa'nın en büyük ülkesi olma isteğini dile getirdi.

Paylaş
Schröder 'büyük Almanya' dedi
Avrupa ülkeleri ve ABD arasındaki siyasi ve ekonomik çıkar çatışmaları, iki tarafın liderlerinin ağzından yapılan sert açıklamalarla gözler önüne seriliyor. Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, yaptığı açıklamalarla Almanya'nın büyüme hırsını ve Avrupa'nın en büyük ülkesi olma isteğini dile getirdi. Schröder, konuşmasının "yanlış" çağrışımlara yol açmaması kaygısıyla, Almanya'nın "Nazi geçmişini unutmaması gerektiğini" de sözlerine ekledi.
'Harekete geçme zamanı'
Almanya Başbakanı Schröder, Avrupa'nın ABD ekonomik ve siyasi egemenliğine karşı gelmek istiyorsa, tek bir ülke gibi hareket etmesi gerektiğini söyledi. Önceki gün katıldığı bir televizyon programında konuşan Schröder, ABD'nin müttefiklerine ihtiyacı olup olmadığı yolundaki bir soruya ise, "Kesinlikle vardır" şeklinde yanıt verdi.
Avrupa ülkelerinin ortak çıkarlar çerçevesinde birlik olmaları gerektiğini savunan Schröder, 15 Avrupa Birliği üyesi ülkenin ortak bir diplomat atama kararlarının dış politika konusunda beklenen işbirliğinin ilk adımı olduğunu söyledi.
"ABD egemenliği karşısında sızlanmak fayda vermez. Harekete geçmeliyiz" diyen Schröder, Almanya'yı "Avrupa'nın büyümekte olan özgüveni" olarak tarif etti. Schröder, iki Almanya'nın birleşmesiyle "ekonomik alanda dev, ancak siyasi alanda cüce Almanya" döneminin sona erdiğini söyledi. Schröder, Almanya'nın, Nazi geçmişini de unutmayarak "ölçülü bir özgüven" göstermesi gerektiğini söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'İndirim yapsak satılır mı?'

SONRAKİ HABER

Galatasaray yönetimi idari yönden ibra edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa