Zeytinburnu belediyesinde

   pretosto eylemi

Zeytinburnu belediyesinde pretosto eylemi
Zeytinburnu Belediye işçileri, Fazilet Partili Belediye Başkanı Murat Aydın'nın emekçi düşmanı uygulamalarını protesto etti. Dün belediye önünde toplanan işçileri, "Direne direne kazanacağız" ve "Atılan işçiler geri alınsın" sloganları atarak yaklaşık iki ay önce işten atılan işçi arkadaşlarının geri alınmasını istediler.
İşçiler adına bir açıklama yapan Belediye-İş İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, işçilerin FP'li Belediye Başkanı Murat Aydın'ın yaptığı insanlık dışı uygulamalar sonucunda işçilerin işten atıldığını belirtti. İki çadırda sürdürdükleri direnişin ilk günkü gibi kararlı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Gülüm, belediye başkanın amacının taşeronlaştırmayı, işçilerin haklarını gasp ederek yakın siyasi çevresine peşkeş çekmek ve emekçi kıyımını yapmak olduğunu ifade etti. Gülüm, "Ellerimizden aşımızı, işimizi ve geleceğimizi almak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz!" dedi. Basının da duyarlı olmasını isteyen Gülüm, "Belirtiriz ki, ya işimiz ya işimiz şiarıyla gerçekleştirdiğimiz, yürüyüşü zafere kadar götüreceğimizin bilinmesini isteriz" diye belirtti.
İki aydır kararlı bir şekilde direnen Zeytinburnu Belediye İşçisi Fadime Morsümbül, kazanana kadar haklı mücadelesini sürdüreceğini belirtti. Morsümbül, Zeytinburnu halkının kendilerini yanlız bırakmadıklarını söyledi. Morsümbül, işçilerin kendilerinden başka dostlarının olmadığını hatırlarak, işçilerin emeklerine sahip çıkmalarını istedi. Nöbetleşerek direnişin devam ettiğini söyleyen Morsümbül, Zeytinburnu halkını direnişleri hakkında bilgi vermek için bilidirilerin de dağıtıldığını ifade etti.
Açıklamaya destek verenler
Basın açıklamasına, Genel-İş 2 No'lu Bölge Başkanı Mehmet Karagöz, ve Genel-iş 5 No'lu şube yöneticileri, Limter-İş Genel Başkanı Kazım Bakış, Nakliyat-İş Genel Merkez yöneticileri, Tüm Bel-Sen 1 ve 2 No'lu Şube yöneticileri Tuzla Deri-İş ve grevde olan Bakko Deri işçileri Zeytinburnu halkı ile EMEP, HADEP, ÖDP, SİP ve DSP melis üyeleri de katılarak destek sundular.
www.evrensel.net