29 Aralık 1999 03:00

Yardımoğlu'nda zam kıyımı

Özel sektörde, özellikle de tekstil işyerlerinde, zam aylarının yaklaşması ile birlikte işçiten atmalar arttı.

Paylaş
Yardımoğlu'nda zam kıyımı
Elif Görgü
Özel sektörde, özellikle de tekstil işyerlerinde, zam aylarının yaklaşması ile birlikte işçiten atmalar arttı. Şişli Bomonti'de kurulu, 150'ye yakın işçinin çalıştığı, Hacer ve Arman Yardımoğlu'na ait Yardımoğlu Tekstil Fabrikası'nda da bu uygulama sonucu, son dönemde atılan işçi sayısı 20'ye yaklaştı.
Görüştüğümüz işçiler, firmaya senelerce emek vermiş insanların asgari ücretin biraz üzerinde bir ücret aldığını, işten çıkartılanların oldukça düşük tazminatlarla yetinmek zorunda bırakıldığını belirtiyorlar. 10 senedir çalışan bir işçinin atıldığında sadece 1 milyar tazminat aldığını söyleyen işçiler. Tazminatı az bulana ise "İster al, ister istifa et" denildiğini ifade ediyorlar.
Tepkilerini "Yapacak iş yok diyerek insanları işten atıyorlar. Madem iş yok neden her gün mesaiye kalıyoruz" sözleriyle dile getiren işçiler, kovulanların işlerinin de kendilerine yaptırıldığını, bu şekilde 'az para çok kâr' politikasının izlendiğini söylediler.
Özellikle 6'şar aylık dönemler halinde yapılan zamların yaklaşmasıyla birlikte uygulanan bir diğer yöntem ise sezonluk işçi çalıştırma. Sözleşme imzalarken geçici işçilere birçok vaatte bulunulduğunu anlatan işçiler, "Tüm haklarınızı vereceğiz, ikramiye var, pirim var, zam var" sözleriyle kandırılan bu işçilerin, 2 ay sonra da bir bahaneyle işten çıkartıldıklarını söylüyorlar.
İşçiye hırsız muamelesi
Katı iş kurallarının uygulandığı fabrikada işçilere üç ayrı belge birden imzalatılıyor. "Hizmet Sözleşmesi" adında bir belgeyle birlikte imzalanan bu iki yönetmeliğe göre, işçinin henüz daha servis aracına binmekle, fabrikanın kapısından çıkana kadarki sürecin her dakikası düzenleniyor. "İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasak ve cezalar" ve "İş Disiplini ile İlgili Yasaklara Aykırı Fiil ve Hareketlerde Uygulanacak Cezalar" adı altında ilan edilen yönetmeliklerde "Çalışma, dinlenme ve yemek saatleri işverence belirlenir" maddesiyle 'esnek çalışma' düzenleniyor. Ayrıca işçilere hırsız muamelesi yapılıyor: Kurallara göre, 'onur kırıcı olmadığı sürece (!) üzerinin veya dolabın aranmasına karşı çıkmak' yazılı ihtarla cezalandırılıyor. Birçok yere yerleştirildiği söylenen kameralarla düzenli bir şekilde izlenen işyerinde tam bir cezaevi havası hâkim.
ÖNCEKİ HABER

Ölümü elinizin tersiyle itin!

SONRAKİ HABER

100. yıl logosu esinlenme mi, çalıntı mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa