28 Aralık 1999 22:00

Adalet, çetelere ve soygunculara var

Fransa'da tutukluyken talimatla ifadesi alınmayan ve bu nedenle kısa bir süre sonra serbest bırakılması gündeme gelen Çakıcı'yı yargılayabilmek için...

Paylaş
Adalet, çetelere ve soygunculara var
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Fransız Adalet Bakanı Elizabeth Guıgou'ya bir mektup yazarak, Alaattin Çakıcı hakkındaki bazı suçlardan muvafakat talebinin bir an önce yerine getirilmesi konusunda destek istedi. PKK lideri Abdullah Öcalan'ın karar düzeltme istemi reddedilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nin ihtiyati tedbir kararının, Liderler Zirvesi'nde ele alınacağını da bildiren Türk, Türkiye'nin hem Avrupa Konseyi'nin bir üyesi olarak hem de Avrupa Birliği'ne aday ülke olarak ileride hukuk sistemindeki ölüm cezasını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.
Fransa'dan talep
Türk, önceki gün, Hakimevi'nde bir grup gazeteciyle akşam yemeğinde sohbet etti. Bakanlığının bugüne kadar yaptığı yasa çalışmalarını anlatan ve bundan sonraki değişikliklere ilişkin bilgi veren Türk, Çakıcı'nın, aralarında Türkbank ihalesinin de bulunduğu hazırlık soruşturması kapsamında geniş şekilde araştırılması için İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca oluşturulan çalışma grubunun 30 Aralık'ta ilk toplantısını yapacağını bildirdi. Çakıcı'nın iade kapsamı dosyası dışında kalan 4 suça ilişkin muvafakat talepnamelerinin Fransa'ya iletildiğini hatırlatan Türk, ayrıca Fransa Adalet Bakanı Elizabeth Guigou'ya bir mektup yazdığını kaydetti.
Aslıtürk için de başvuru
Türk, İngiltere'de yakalandıktan sonra kefaletle serbest bırakılan eski Şişli Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk hakkında 3 davadan iadesi için İngiltere'ye başvurunun yapıldığını, ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ve ilgili savcılıkların, Aslıtürk ve eşiyle ilgili yürüttükleri soruşturmalar hakkında bilgi istendiğini, bunlar da geldikten sonra İngiltere'ye gönderileceğini bildirdi. Türk, daha sonra, gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.
Bakanlık bekletmeyecek
Abdullah Öcalan'ın karar düzeltme isteminin reddedilmesinin ardından ne olacağına ilişkin çeşitli soruları yanıtlayan Türk, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın bu istemi reddetmesinin ardından dosyanın Adalet Bakanlığı'na geleceğini, Adalet Bakanlığı'nın bu dosyayı bekletmeyeceğini ifade etti.
Öcalan hakkındaki ölüm cezasının onandığı 25 Kasım'da AİHM'nin ihtiyatı tedbir kararı verdiğini, aynı gün Liderler Zirvesi'nin de yapıldığını hatırlatan Türk, şöyle konuştu: "O zamanki Liderler Zirvesi'nde AİHM kararıyla ilgili herhangi bir karar verilmedi. İç hukuk sürecinin tüketilmesi kararına varılmıştı. Şimdi eğer Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı karar düzeltme istemini reddederse AİHM'nin ihtiyati tedbir kararı öncelikle Liderler Zirvesi'nde ele alınacaktır. Bu konunun Liderler Zirvesi'nin ardından Bakanlar Kurulu'nda da ele alınması olasılığı var. AİHM kararının muhatabı, Türkiye Cumhuriyeti hükümetidir. Daha önce Liderler Zirvesi'nde bu konuda alınmış bir karar yok. Eğer AİHM kararına uyulma kararı çıkarsa dosya, Başbakanlık'ta bekletilir."
Türk, Türkiye'nin, AİHM'nin yargı yetkisini kabul ettiğini, Avrupa Konseyi'ne üye bir ülke olduğunu, AB'ye de aday ülke olduğunu kaydederek, "Ben ve partim, geçmişten beri idam cezasına karşıyız. İleride Avrupa Konseyi üyesi ülke olarak ve AB'ye aday ülke olarak hukukumuzda buna uygun düzenleme yapmak zorundayız. İdam cezası, Türk yargısının önünü kesen engel olmaya başladı" görüşünü dile getirdi.
'Referandum mümkün değil'
Avrupa Konseyi'nin 1997'deki Liderler Zirvesi'nde idam cezasının evrensel olarak kaldırılması yönünde çağrı yaptığını, bu çağrıya imza atanlar arasında dönemin başbakanı Mesut Yılmaz'ın da bulunduğunu kaydeden Türk, Türkiye'nin hukuk sisteminin, Avrupa'daki gelişime uygun hale getirilmesi gerektiğini, Avrupa'daki gelişimin de idam cezalarının kaldırılması yönünde olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, idam cezası konusunda bir referanduma gidilmesi önerisinin hatırlatılması üzerine ise Türk, bunun mevzuat olarak mümkün olmadığını belirtti.
Yine hücreyi savundu
Başka bir soru üzerine, Kartal Cezaevi'nde tutuklu bulunan Çakıcı'nın, 2 tutuklunun daha yanına verilmesi yönündeki isteminin şimdilik kabul edilemeyeceğini belirten Bakan Türk, Çakıcı'nın ileride iyi hallilik durumuna göre yanına başka kişilerin verilebileceğini bildirdi.
Bakan Hikmet Sami Türk, af yasasının geleceğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, konunun tutuklu, hükümlü ve yakınlarında bir beklenti haline geldiğine vurgu yapmakla yetindi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Zamlarda sınır yok!

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa