28 Aralık 1999 03:00

Taşımalı eğitim öğrenciyi aç bırakıyor

Taşımalı eğitim açlık rezaleti yarattı. Merzifon'da taşımalı eğitim kapsamında bulunan ve şimdiye kadar yiyecek yardımı alan öğrencilere 6 Aralık'tan beri yemek verilmiyor. Yardım sağlayan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı paranın merkezden kesildiğini açıklarken bu durum akla kurban derisi gelirlerinin bu vakıftan alınıp tekrar Türk Hava Kurumu'na verilmiş olmasını getiriyor.

Paylaş
Taşımalı eğitim öğrenciyi aç bırakıyor
Erdal Alkan
Merzifon'da taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilere 6 aralıktan bu yana para yokluğu gerekçesiyle öğle yemeği verilmiyor. Öğrencileri mağdur bırakan bu uygulamayı değerlendiren Eğitim-Sen Merzifon Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Saydam, yaşanan durumun, eğitimin özelleştirilerek bir ayrıcalık haline getirilmek istenmesinden kaynaklandığını belirtti.
Vakıf parayı kesti
Merzifon'da sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulaması nedeniyle köy çocukları ilçelerdeki okullara servisle getiriliyorlar ve eğitimlerini buradaki okullarda devam ettiriyorlar. Öğle yemeği masrafları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanan öğrenciler, şimdi vakfın, 'kasada para kalmadı' açıklamasıyla yardımı kesmesi nedeniyle aç kalıyorlar.
Merzifon Kaymakamı ve aynı zamanda vakfın başkanı olan Musa Uçar, 3 Aralık tarihinde Merzifon İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, yemek bedeli olarak şimdiye kadar 36 milyar 990 milyon lira yardımda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Genel Sekreterliği'nin 6 Aralık tarihi itibariyle para vermeyi kestiğini belirtti. Yazıda, bu nedenle çocuklara yemek verilemediği söylendi. Yardım paralarının kesilmesinin kurban derilerinin tekrar Türk Hava Kurumu'na verileceğine dair kararın alınmasından hemen önce ortaya çıkması ise olayın bir diğer yanı. Derilerden gelecek paranın kesileceği duyumunu alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Genel Sekreterliği'nin para akışını durdurmuş olabileceği ve benzer durumlarla başka bölgelerde de karşılaşılabileceği yorumları yapılıyor.
Özelleştirmeye hazırlık
Öğrencileri aç bırakan bu uygulamaya ilişkin olarak görüştüğümüz Eğitim-Sen Merzifon Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Saydam olayı, eğitimin özelleştirilerek bir ayrıcalık haline getirilmesinin bir parçası olarak değerlendirdi. Bu uygulamaların eşit parasız demokratik eğitim talebini daha da yükseltmesi gerektiğini gösterdiğini belirten Saydam, sendika olarak bu duruma karşı çıkacaklarını belirtti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

SASA'da mücadele sürüyor

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa