28 Aralık 1999 03:00

Ekvador'da ordudan muhtıra

Ekvador'da ordu, yayınladığı bir muhtırayla bazı siyasileri ve işadamlarını uyardı. Askerler, Devlet Başkanı Jamil Mahuad karşıtlarını...

Paylaş
Ekvador'da ordudan muhtıra
Ekvador'da ordu, yayınladığı bir muhtırayla bazı siyasileri ve işadamlarını uyardı. Askerler, Devlet Başkanı Jamil Mahuad karşıtlarını "demokrasiye karşı komplo planlamak" ile suçladılar. Muhtırada, "ordunun demokrasi karşıtı girişimlere karşı tetikte olduğu" yolunda ifadeler kullanıldı.
'Sömürmeye çalışıyorlar'
Ordu tarafından önceki gün yayınlanan basın açıklamasında, "Bazı siyasi ve ekonomik güç grupları, ulusun çıkarlarına karşı aralarında adalet sistemini maniple etmenin bulunduğu planlar yapıyorlar" denildi. Açıklamada, ülkedeki yoksulluk ve işsizliğin bazı çevrelerce sömürülmeye çalışıldığı savunuldu. Ordunun açıklamaları, Mahuad'a verilen açık bir destek olarak yorumlandı.
Oldukça sert bir dilin kullanıldığı açıklamaların, ABD'nin Latin Amerika'dan sorumlu diplomatları ile ülkedeki muhalefet temsilcileri arasında geçtiğimiz hafta yapılan toplantının ardından gelmesi dikkat çekti.
Başkent Quito'ya bir ziyarette bulunan ABD'nin Latin Amerika Yardımcı Sekreteri Peter Romero, "Yapılması gereken, ulusal temalar etrafında bir konsensus sağlamaktır" demişti.
Ekonomi çıkmazda
Bu yılın ortalarından bu yana, Devlet Başkanı Mahuad'ı istifasını talep eden halk muhalefeti yükseliyor. Ülkenin emekçileri, Ekvador'u yoksulluk ve sefalete sürükleyen Mahuad'a karşı giderek öfkelenirken, bazı sermaye çevreleri de reform adı altında gerçekleştirilen neoliberalizasyon politikalarının yeterli olmadığı gerekçesiyle yönetime karşı eleştirilerde bulunuyor.
İşadamları, Mahuad'ı ülkenin içinde bulunduğu büyük ekonomik krize karşı pasif davranmakla suçluyor.
Ekvador, yüzde 50'lik bir oranla, Latin Amerika'nın enflasyonu en yüksek ülkesi. Ülkenin parasının değeri giderek düşerken, ekonomi geçen yıl yüzde 7 oranında küçüldü.
ÖNCEKİ HABER

Rus güçleri Grozni merkezinde

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ya yumruk atan Osman Sarıgün, AKP'den ihraç ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa