'Uygun bayrak kaçışı'na karşı

   dünya turu

'Uygun bayrak kaçışı'na karşı dünya turu
Şahin Bayar - Ali Kayalar
Ulaştırma işkolunda yaşanan sorunlara dikkat çekmek için Türkiye'ye gelen ITF Gemisi Global Mariner Kaptanı ve ITF Temsilcisi David Eneva, birçok ülkede yaygın olan "uygun bayrak kaçışı"na karşı Türkiye'ye geldiklerini söyledi. Dünya çapında uygun bayrak kaçışına karşı Global Mariner (Küresel Denizci) Kampanyası başlattıklarını söyleyen Eneva, "Birçok ülkede yaygın olan uygun bayrak kaçışı, işçileri etkiliyor ve bazı Türk gemileri de bu işin içinde" diye konuştu.
İstanbul'un bu kampanya kapsamında ulaştıkları 77. liman olduğunu, buradan Slovenya'ya hareket edeceklerini anlatan David Eneva, "Bu gemi ITF tarafından özellikle Global Mariner kampanyası için satın alındı. Kampanyaya 1 Haziran 1998 tarihinde Londra'dan başladık. 11 Şubat 2000'de de yine Londra'da sona erdireceğiz" dedi.
Gittikleri ülkelerde oldukça iyi karşılandıklarını ve bugüne dek 690 bin kişiyi gemide yapılan etkinlikleri izlemek üzere güverteye aldıklarını belirten Eneva, şöyle devam etti: "Terk edilen ya da tayfalarının ücretleri ödenmeyen pek çok gemiye yardımcı olduk. Sadece bir eğitim faaliyeti yürütmüyoruz, denizcilere pratik yardımlarda da bulunuyoruz."
ITF'nin Türkiye'de ulaştırma işkolunda çalışan işçilere destek ve moral vermek için geldiğini söyleyen Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) Genel Başkanı Turhan Uzun, deniz işkolunda büyük sorunlar yaşandığını dile getirdi. "Denizde örgütlenme bir hayli güç. Çünkü gemiler dünyanın muhtelif yerlerinde olan işyerleridir. İşverenlerin birçoğu her zamanki gibi sendikasızlaştırmadan yana" sözleriyle sıkıntalarını anlatan Uzun, ITF vasıtasıyla işverenlerin kendileriyle görüşmeyi kabul ettiğini söyledi. Karşı çıkmalarına rağmen çıkartılan İkinci Sicil Yasası'yla işverenlerin rahatladığını kaydeden Uzun, "Türkiye'de 154 bin deniz işçisi var. Bunlardan ancak 30 bin civarı çalışabiliyor. Onlar da yabancı gemilerde. Deniz işverenleri İkinci Sicil Yasası çıktıktan sonra büyük bir rahatlık içine girdiler. İşverenler, 'Artık vergi ödemeyeceğiz, gemilerimizde istediğimiz insanı çalıştıracağız' dediler. Ancak ITF'nin İkinci Sicil Yasası'na karşı aldığı tepki kararı vardı. ITF'nin tepkisi üzerine işverenler bizimle görüşmeyi kabul etti" dedi.
www.evrensel.net