26 Aralık 1999 03:00

Zamlar ve pahalılık protesto edildi

Adana Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanan 500 kişi, zamlara ve hayat pahalılığına hayır derken "Susma, sustukça yeni zamlar gelecek" sloganını attılar.

Paylaş
Zamlar ve pahalılık protesto edildi
Adana'da zamlar protesto edildi. İstasyon önündeki Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanan 500 kişi, zamlara ve hayat pahalılığına hayır derken "Susma, sustukça yeni zamlar gelecek", "Zam, zulüm, işkence işte faşizm", "Zamlara hayır" sloganlarını attılar.
Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB, İHD, ÖDP, EMEP, HADEP, SİP, CHP, DPB'nin ortaklaşa yaptığı basın açıklamasında, "Zamlara ve pahalılığa hayır" pankartı açıldı. Bazı kişilerin "Zamlara ve yoksulluğa hayır" kokartları taktığı basın açıklamasında polis 3 otobüs ve iki panzerle olağanüstü önlem aldı.
Sürekli "Zamlara hayır", "Faşizme karşı omuz omuza", "Çetelere değil emekçiye bütçe", "Çetelere kıyak, emekçiye dayak" sloganlarının atıldığı eylemde ortak basın açıklamasını okuyan ÖDP İl Başkanı Yusuf Tek, Mayıs '99'da işbaşına gelen hükümetin emeği ile geçinenlere karşı topyekûn bir saldırı içinde olduğunu söyledi. 57. hükümetin hazırladığı bütçenin IMF ve sermayenin bütçesi olduğunu belirten Tek, 2000 yılı bütçesinin zam, zulüm ve yoksulluk bütçesi olduğunun altını çizdi. Millitvekillerinin kendilerine kıyak emeklilik yasası çıkarmaya çalıştığını hatırlatan Tek, emekçilere ise tahkim, mezarda emeklilik, ve zammın reva gördüğünü belirtti. Her türlü tüketim maddesinin ve ve temel insanlık hizmetlerinin fiyatlarının sürekli zamlandığını hatırlatan Tek, buna karşın kamu emekçilerine % 15''lik zammın, milyonlarca çalışana ise 70 milyon gibi komik bir asgari ücretin verildiğini kaydetti. Emekçilerin tasarruf ve nemalarının gasp edilmak istendiğini, kıdem tazminatlarının ortadan kaldırılmak istendiğini, özelleştirmelerin de hızlanacağını vurgulayan Tek, emekçilerin hayatının cehenneme çevrileceğine dikkat çekti.
Emekçiler sustukça zamların, zulmün süreceğini belirten Tek, "Rantiyelere, batık bankalara, çetelere kaynak var. Sağlığa, eğitime, temel insanlık hakkı olan ihtiyaçlara gelince kaynak yok. IMF'nin 2000 yılı bütçesine ve 57. hükümetin 'Emekçilere yoksulluk ve sefalet, zenginlere daha fazla zenginlik' politikalarına karşı, yani talana karşı güçlerimizi birliştirelim" diye konuştu. Açıklamanın ardından tekrar, "Susma, sustukça yeni zamlar gelecek", "Zam, zulüm, işkence işte faşizm", faşizme karşı omuz omuza" sloganları atılırken, bir grup da "Biji aşiti", "Barış hemen şimdi", "İdama hayır" sloganlarını attı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bergama kazandı, sıra Akkuyu'da

SONRAKİ HABER

İran'da içerisinde 100 yolcu bulunan uçak alev aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa