26 Aralık 1999 03:00

Bergama kazandı, sıra Akkuyu'da

Akkuyu'da nükleer santralin kurulmak istenmesi, İstasyon Meydanı'nda saat 12.00'de toplanan Mersinliler tarafından protesto edildi.

Paylaş
Bergama kazandı, sıra Akkuyu'da
Akkuyu'da nükleer santralin kurulmak istenmesi Mersinliler tarafından protesto edildi. İstasyon Meydanı'nda saat 12.00'de toplanan grup sağanak yağmur altında, "Tahkim, vatana ihanettir", "Akkuyu, Karakuyu olmayacak", "Türkiye, Avrupa çöplüğü olmayacak", "Bergama kazandı, sıra Akkuyu'da" sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Cumuhuriyet Meydanı'nda yapılan mitingle son bulan eyleme, çeşitli sendikalar, partiler, kitle örgütleri ve meslek odaları destek sundu. Eylemde, geçtiğimiz perşembe günü 2000 yılı bütçesini protesto eyleminde polis saldırısına uğrayan KESK'lilerin, "Ne köpekler, ne coplar yıldıramaz bizleri" sloganıyla kitlesel katılımı büyük alkış aldı.
Miting sırasında konuşma yapan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İçel Şube Başkanı ve Tertip Komitesi Üyesi Kamer Gülbeyaz, "Akkuyu'ya nükleer santral kurulması kararını verenler, sorumluluklarını bilmiyorlar. Ama kurtulamazlar, Akkuyu halkı onlardan hesap soruyor ve sormaya devam edecek" dedi. EMO Genel Başkanı Ali Yiğit ise ülkenin bir yağma durumunda getirildiğini, bu duruma izin vermemek gerektiğini kaydetti.
Ayıptır gari
Ülkedeki tüm yağmalara tepki gösteren Bergama köylüleri bu seferde, "Ayıptır gari, biz köylüler atom da, siyanürlü altında istemeyik" yazılı dövizleriyle, Mersin'deki portesto eylemindeydi. Kendilerine Bergamalıları örnek aldıklarını söyleyen ve Akkuyu'da seracılık yapan Mustafa Gül tepkisini şöyle dile getirdi: "Bizim buralar çok verimli topraklara sahiptir, her türlü meyve ve sebze yetişir. Burada yapılacak atom, bize zarar verir. Bu bir kurşun değil ki bir kişiyi vursun. Bu bir bulut ve herkesi öldürür. Rüzgâr güneyden eser Konyalılar ölür, doğudan eser Antalyalılar ölür. Yöneticiler Çernobili görmüyor mu? Bergamalılar direndi, kazandı. Biz de direnip kazanacağız". Diğer bir köylü Yusuf Kara ise kendilerinin mücadelesinin sadece Akkuyu için olmadığını, tüm Akdeniz, hatta ülke için olduğunu vurguladı.
Demokrasi Platformu'ndan destek
İHD Mersin Şubesi'nde uğradıkları polis saldırısını protesto etmek için basın açıklaması düzenleyen Mersin Demokrasi Platformu, nükleer karşıtı inisiyatiflerin mücadelesine de destek açıklaması yaptı. Açıklamada, "Nükleer karşıtı inisiyatifin tüm dünyadaki onurlu direnişini umutla selamlamaktadır. Bergama köylüleri bu uzun yolda rehberimizidir. Ölüm lobilerinin bu çılgınlığına geçit verilmeyecektir" denildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bankazedeler Başbakanlık önünde

SONRAKİ HABER

Avrupa Birliği, Google'a 1,49 milyar avro para cezası verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa