Fotoğraf: AA

Nükleere protesto

Hükümetin yapımını kararlaştırdığı nükleer santrallere tepkiler yayılıyor. Bergama köylüleri, Enerji Bakanlığı önünde...

Nükleere protesto
Nükleer santrale karşı tepkiler yurdun dört bir yanına yayılıyor. Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Antalya'da yapılan eylemlerde, nükleer santral yapmayı kararlaştıran hükümet ortakları protesto edildi. Nükleer karşıtı pankartların taşındığı eylemlerde, "geleceğimizi kurda kuşa yem etmeyeceğiz", "Bilime, yeniliğe ve teknolojiye karşı değiliz. Yenilik adına sergilenen alaturka bedeviliğe karşıyız" denildi.
'Yaptığınız yetti gayri, her yer Bergama'
Otobüsle Ankara'ya gelen Bergama köylüleri, sabah saatlerinde "Yaptığınız yetti gayri, her yer Bergama, hepimiz Bergamalıyız-Siyanüre, atoma, MAI'ye hayır-Bergama köylüleri" ibareli pankartı açarak bakanlığın bahçesine girdiler. Köylülerin bir kısmı da soğuğa rağmen soyunarak eyleme katıldı. Bakanlıktaki güvenlik görevlilerinin müdahalesine rağmen eyleme devam eden Bergama köylüleri burada sık sık "MAI'ye hayır", "Atoma hayır", "Türkiye Afrika olmayacak" sloganlarını attılar. Burada yapılan açıklamada, nükleer santrallerin "ölüm" getireceği ve nükleer santrallerle ilgili açılan ihalelerin iptal edilmesi gerektiği belirtildi. Açıklama sırasında çok sayıda polis Enerji Bakanlığı'nın önüne gelerek Bergama köylülerine müdahale etti ve 30 kadar Bergamalıyı gözaltına aldı. Polisin müdahalesi sırasında, bazı bakanlık çalışanlarının alkışlarla Bergama köylülerine destek verdiği gözlendi. Gözaltına alınanlar Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Nükleer santral ihalesi iptal edilsin
Nükleer Santrallere Karşı Güçbirliği, Akkuyu Nükleer Santral ihalesinin iptali için dün Güvenpark'ta basın açıklaması yaptı. Aralarında sendika, kitle örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişinin katılımı ile yapılan eylemde, Türkiye'nin nükleer çöplük olmaması istendi. Eylemde, nükleer santrala karşı çıktıkları için Bergama köylülerinin gözaltına alınması da protesto edildi.
Burada bir konuşma yapan TMMOB Başkanı Yavuz Önen, doğal kaynakların yağmalandığını, dünyanın terk ettiği nükleer santrallerin kurulmak istendiğini ve Türkiye'nin dışa bağımlı kılınmak istendiğini söyledi. İşçinin, memurun, mühendisin, meslek örgütlerinin, sendikaların istemlerinin dikkate alınmadığını belirten Önen, nükleer çetelerin serüvenine izin vermeyeceklerini kaydetti.
TTB Merkez Konsey Başkanı Füsun Sayek ise nükleer santrallerin, halkın sağlığı için tehlikeli olduğunu, halkın kanser olmasını, sakat çocuklar doğurmasını istemediklerini belirtti. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün de yerli, ucuz, riski bulunmayan elektrik enerjisi yerine nükleer santral yapmanın aptallık olduğunu söyledi.
İHD Ankara Şube Başkanı Lütfi Demirkapı, uluslararası sermayenin hava kirliliğini, pisliği de ihraç ettiklerine dikkat çekti. ODTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Profesör İnci Gökmen de nükleer santrallerin, pahalı elektrik ürettiğini, turizmi baltalayacağını ve enerji açısından çözüm olmadığını belirtti.
Eylemde konuşan çok sayıda kitle örgütü, parti temsilcisi de nükleer santralin vatana ihanet olduğunu ifade ettiler. Eylem, "Nükleer santrale hayır", "Bu ülke, bu halk satılık değil", "Nükleer çöplük olmayacağız" sloganlarının atılmasıyla son buldu.
Sultanahmet'te protesto
Nükleer Santrallere Karşı Güçbirliği İstanbul Birimleri, rant peşinde koşan iktidar ve onların yandaşlarının, enerjiye değil, kansere yatırım yaptıklarını belirterek, nükleer santrallerin yapılmasını önlemek için bütün sağduyulu kişileri bugün Mersin'de yapılacak olan mitinge çağırdılar. Nükleer Santrallere Karşı Güçbirliği İstanbul Birimleri, dün saat 11.00'de Sultanahmet'te bir araya gelerek, "Nükleer enerjiye hayır" dediler. "Geleceğimizi kurda kuşa yem etmeyeceğiz" dövizini taşıyan ve "Nükleer Canavarı" adını verdikleri bir maket tutan eylemciler adına basın açıklamasını Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Uzunkaya yaptı.
Uzunkaya açıklamasında, çok ciddi bir dönüm noktasında olduğumuzu belirterek nükleer santrallere ihtiyacımız olmadığını söyledi. Enerji kayıpları yüzde 25 iken ve doğal kaynakların sadece yüzde 30'u kullanılırken dünyanın terk etmeye başladığı nükleer santrallerin Türkiye'ye dayatılmaya çalışıldığını söyleyen Uzunkaya, nükleer santral ihalesinin iptal edilmesi gerektiğini kaydetti.
Sarıyer ve İstanbul Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu da, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na mektup göndererek, nükleer santral yapılmamasını istediler
Ciddi gelişmeler dikkate alınmalı
2007 yılında işletmeye açılacağı varsayılan 1000 MW'lik Akkuyu Nükleer Santrali'nin 2007'de enerji üretimi içinde yüzde 2'lik payı olacağını da belirten Uzunkaya, bu santralin hangi enerji ihtiyacımızı karşılayacağını sordu. "Nükleer lobi yanlılarına soruyoruz. Türkiye'nin gerçekten nükleer enerjiye ihtiyacı var mı? Normal işletme sırasında santral civarında çevreye yayılan radyasyon zararsız mı? 50 yıldır nükleler atık sorunu neden hâlâ çözülemedi? Enerji Bakanlığı, TEAŞ, TAEK Nükleer Santral projelerine hazır mı? ÇED Yönetmeliği neden Akkuyu'ya uygulanmıyor? Neden Türkiye, 35 yıldır ısrarla nükleer santrallar peşinde koşturuluyor?" diyen Uzunkaya, bu sorulara uzun yıllardır nükleer yanlılarının cevap veremediğini belirtti. Enerjinin doğru ve etkin kullanımı gibi ciddi gelişmelerin artık dikkate alınması gerektiğini ifade eden Uzunkaya, bugün Mersin'de yapılacak olan nükleer santrallere karşı mitinge herkesi çağırdı.
İTÜ'de öğrenciler yürüdü
İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri, dün Nükleer Araştırmalar Enstitüsü'ne yürüyerek, nükleer santral yapma girişimlerini protesto ettiler. Yaklaşık 50 öğrencinin katıldığı eylemde, "İTÜ Platformu" adına bir de basın açıklaması yapan öğrenciler, "Çernobil'i unutma, sessiz kalma", "Nükleer çöplük olmayacağız", "Nükleere hayır, atoma hayır", "MAI, MIGA, tahkim, kahrolsun emperyalizm" sloganı attılar.
Antalya'da 25 kitle örgütünün ortak tepkisi
Antalya'da 25 kitle örgütünün bir araya gelmesiyle oluşturduğu Antalya Nükleer Karşıtı Platform, önceki gün Antalya şehir mezarlığında bir araya gelerek, "Türkiye nükleer mezarlık olmasın" derken, Eskişehir'de Selami Vardar İş Merkezi önünde toplanan kitle, nükleer santral kurma girişimlerini protesto etti.
Antalya'da kitle örgütleri, sendikalar ve parti örgütlerinin destek sunduğu eylemde açıklama yapan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Hediye Gündüz, nükleer santrallerin dünyaya verdiği zararlara ve ülkemizde yol açacağı sorunlara değinirken; Enerji Yapı Yol-Sen Şube Başkanı Ali Keleş, Türkiye'de enerji açığı bulunmadığını, söylemlerin bilinçli bir çarpıtma olduğunu vurguladı.
Eskişehir'de de ortak protesto
Eskişehir'de TMMOB, KESK, Harb-İş, Tez-Koop-İş, ÇYDD, ÇGD, Tarım Ekonomisi Derneği, Halkevi, Veteriner Hekimleri Odası, Çevre Derneği'nin yanı sıra EMEP, ÖDP ve İP katıldığı protesto eyleminde katılımcılar, "Bilime, yeniliğe ve teknolojiye karşı değiliz. Yenilik adına sergilenen alaturka bedeviliğe karşıyız" dediler.
Öte yandan, Çanakkale Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Başkan Halil Dalmış, yanlış enerji politikalarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.
www.evrensel.net