25 Aralık 1999 03:00

Fazilet Partisi tahkim uyum yasalarını

   destekliyor

Paylaş
Fazilet Partisi tahkim uyum yasalarını      destekliyor
Fazilet Partisi (FP), geçen hafta TBMM'de kabul edilen ve "tahkime uyum yasaları" olarak tanımlanan "Danıştay ve İdari Yargılama Usul Yasası" ile "Yap-İşlet-Devret Yasası"ndaki değişiklikleri savundu. FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan, "Yap-İşlet-Devret" ile ilgili parlamentodan geçen yasanın üç maddelik bir tasarıdan oluştuğunu, FP'nin ihalelerin öngörüldüğü üçüncü maddenin tasarıdan kaldırılmasını istediğini ve hükümet partileri içindeki bazı milletvekillerinin desteğiyle bu maddenin tasarıdan çıkarıldığını söyledi. Candan, 46 civarında projenin madde kapsamında olduğunu, bu projelerde rekabetin oluşmadığını ve bazı medya patronlarının da yer aldığını ve devletin zararı olacağı için bu maddenin çıkartılmasını talep ettiklerini, bu maddenin yeniden gündeme gelmesi durumunda da aynı tavrı sürdüreceklerini ifade etti.
"Yap-işlet-devret"in iyi kullanılmadığı zaman sömürü aracı olarak kullanılabileceğini, sözleşmelerin dikkatli yapılması gerektiğini söyleyen Candan, "Bu model, enerji ve otoyollarda kullanılıyor. Dolayısıyla ülkenin 20-30 yıl ileriye dönük imkânlarını yabancı sermayeye öngörürken dikkatli olmak lazım" dedi.
"Yap-işlet-devret" modelinde DPT ile Enerji Bakanlığı arasında görüş ayrılığının olduğunu, Enerji Bakanlığı'nın ülkenin elektrik enerjisini nasıl üreteceğini, "doğalgazla mı, hidroelektrik santrallerle mi, ya da nükleer santrallerle mi?" belirlemesi gerektiğini öne süren Candan, DPT ile Enerji Bakanlığı'nın sürtüşmesinin ülke zararına olduğunu kaydetti. Candan, "Yap-işlet-devret" madelinde birtakım kişilere önceden verilen sözlerin ve ihalelerin dağıtımının söz konusu olduğunu ve bunu skandal olarak değerlendirmek gerektiğini belirtti.
Yargı sisteminin ağır işlediğini, dünya hızla değişirken Türkiye'de halen bir yargı reformunun yapılmadığını, bu nedenle Danıştay'ın kısmen devre dışı bırakılmasının haklı olduğunu iddia eden Candan, Danıştay'ın görüş belirtme yetkisini de "olumlu" buldu.
ÖNCEKİ HABER

Boğaz güvenliğinde tahkim

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa