23 Aralık 1999 22:00

Çapan'ın amacı örgütsüzleştirmek

DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak Esenyurt Belediyesi'nde çalışan 37 işçiyi işten atan Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ı protesto etmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Paylaş
Çapan'ın amacı örgütsüzleştirmek
Esenyurt Belediyesi'nde çalışan 37 işçiyi işten atan Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ı protesto etmek amacıyla düzenlenen basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, yapılmak istenenin genelde sendikal örgütlülüğün, özelde ise DİSK'in örgütlülüğünün engellenmesi olduğunu söyledi.
Hedefleri örgütsüz işçi
Esenyurt Belediyesi'nde çalışan 37 işçinin iş akitlerinin, Gürbüz Çapan tarafından feshedilmesi, DİSK'e bağlı çok sayıda sendikacı ve işçi temsilcisiyle birlikte, çevre belediyelerde çalışan işçilerin katılımıyla dün düzenlenen bir basın açıklamasıyla protesto edildi.
Esenyurt Belediyesi önünde yapılan eylemde ilk konuşma, atılan işçilerin üyesi olduğu Genel-İş 9 No'lu Şubesi'nin Başkanı Hasan Turak tarafından yapıldı. Esenyurt'ta yaşanan kıyımın bütün ülkede süregiden sistematik saldırının bir parçası olduğunu vurgulayan Turak, "Daha çok yerel yönetimlerden başlayan saldırılar, diğer işkollarına da yayılıyor" dedi. Turak, işçilerin sık sık attığı "Yaşasın sınıf dayanışması", "Atılan işçiler geri alınsın", "Ekmek yoksa barış da yok", "İnadına sendika, inadına DİSK", "İşçiler burada, başkan nerede" gibi sloganlarla kesilen konuşmasını Esenyurt işçilerinin mücadelesinin sonuna kadar süreceği vurgusuyla bitirdi. Daha sonra söz alarak DİSK adına basına açıklama yapan Murat Tokmak ise 37 işçinin atılmasının sendikal örgütlülüğe yönelik bir saldırı olduğunu söyledi.
Saldırıları boşa çıkartacağız
Yeni bir asra girilmesine günler kalmış olmasına rağmen yüzyılların örgütlenme mücadelesinin devam ettiğine dikkat çekerek konuşmasına devam eden Tokmak, işçilere "Örgütsüz kalacaksınız, dediklerimizi yapacaksınız, biz istersek yiyecek ekmek bulacaksınız" denmeye devam ettiğinin altını çizerek, şöyle devam etti. "Eğer bunları yapmaktaki amacınız DİSK'i yok etmekse, bilinki buna izin vermeyeceğiz. DİSK 34 yıldır vardır ve bundan sonra da var olacaktır."
150 kişinin katıldığı eyleme DİSK Genel Örgütlenme Sekreteri Hulusi Karlı, Birleşik Metal-İş ve Lastik-İş sendikaların yöneticileri, Türk-İş'e bağlı TEKSİF Bakırköy Şube Başkanı Çetin Yelken ve Belediye-İş 2 No'lu Şube'ye bağlı temsilciler de katılarak destek verdi.
Uzun süreden beri taşeronun girdiği belediyeden atılan işçilerin yeniden asgari ücretle işe alınmak istendiği bildirildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

DİSK eylem programı oluşturuyor

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa