Türkiye-İsrail görüşmeleri 27 Aralık'ta

ABD'nin bölgedeki en yakın iki müttefiki olan Türkiye ile İsrail arasındaki yıllık stratejik görüşmeler 27 Aralık pazartesi günü İsrail'in Tel Aviv kentinde başlayacak.

Türkiye-İsrail görüşmeleri 27 Aralık'ta
Türkiye ile İsrail arasındaki yıllık stratejik görüşmeler 27 Aralık pazartesi günü İsrail'in Tel Aviv kentinde başlayacak. ABD'nin bölgedeki en yakın iki müttefiki olan ve son yıllarda yapılan ortak tatbikatlarla askeri işbirliğini de gelişen iki devletin temsilcileri, strateji ve işbirliği konularını ele alacak. Türkiye'nin Genelkurmay Başkan Yardımcısı Edit Başer başkanlığında Genelkurmay, Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan 30 kişilik bir heyetle katılacağı görüşmelerde İsrail tarafına savunma bakanlığı direktörü Amos Yoran başkanlık edecek.
Tel Aviv görüşmelerinde, İsrail'in Suriye ile başladığı barış görüşmeleri de 'diğer konuların yanı sıra' gündeme gelecek.
İsrail güvence verecek
İsrail tarafının, Suriye ile yapılacak hiçbir anlaşmanın Türkiye'nin çıkarlarına zarar vermeyeceğini tekrarlayarak, 'Endişeye gerek yok' güvencesini vereceği belirtiliyor.
İsrail'de yayınlanan Jerusalem Post gazetesi, önceki günkü sayısında, İsrail'in Suriye ile yapacağı anlaşmanın, Türkiye'nin su konusundaki çıkarlarına zarar vereceği endişesini taşıdığını yazdı.
Türkiye heyet gönderdi
Gazeteye göre, 1996'daki İsrail-Suriye görüşmeleri sırasında Türkiye bu konuyu görüşmek üzere İsrail'e bir heyet gönderdi. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki askeri ve siyasi konuların yanı sıra Ortadoğu'daki 'radikal akımlar', 'teröre karşı işbirliği' ve AGİT zirvesinin sonuçları ele alınacak.
Silah satışı gündeme gelecek
İki ülke arasındaki savunma sanayii işbirliği çerçevesinde, Türk ordusundaki M-60 tanklarının İsrail tarafından modernizasyonu ile Türkiye'ye İsrail-Rus ortak yapımı saldırı helikopterlerinin satışı konularının da gündeme gelmesi bekleniyor.
www.evrensel.net