23 Aralık 1999 03:00

Çocuk felcini Avrupa'ya soktuk!

Türkiye, AB adaylığı ile yıllardır düzenlenen aşılama kampanyalarına rağmen bir türlü yakasını kurtaramadığı çocuk felcini Avrupa'ya sokmuş oldu. Avrupa'da hastalığın görüldüğü tek ülke Türkiye.

Paylaş
Çocuk felcini Avrupa'ya soktuk!
Türkiye'de çocuk felci ortadan kalktığında Avrupa da bu hastalıktan kurtulmuş olacak. Gelişmiş ülkelerin çoktan yakalarını kurtardıkları bu hastalığa karşı ülkemizde düzenlenen aşı kampanyaları bir türlü çözüm getirmiyor. Hastalığın görülmesinde kimi zamanlar bir sönümlenme yaşansa da özellikle Kürt illerinde bir türlü sonu getirilemiyor.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, son olarak 22 ilde uygulanan aşılama çalışmalarının ardından konu hakkında bir basın toplantısı düzenlendi. Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un da katıldığı toplantıda Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Sefer Aycan 22 ilde düzenledikleri çocuk felci aşılama çalışmalarının tamamlandığını belirterek, 2 tur halinde uygulanan aşılamada birinci turda yüzde 83, ikinci turda ise yüzde 87 oranında başarı kazandıklarını bildirdi.
Aycan, geçen bir yıllık dönem boyunca Türkiye'de çocuk felci vakasının belirlenmediğini, son vakanın da 26 Kasım 1998'de Ağrı'da görüldüğünü kaydetti. Aycan, bu durumun umut verici olduğunu söyledi.
Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Durmuş, "Irak'ta çocuk felci hastalığının yok edilememesi Türkiye için sıkıntı oluşturmuyor mu?" sorusuna, "Dünya Sağlık Örgütü yetkililerine bunu ilettik. Örgütün Ortadoğu Bölge Temsilciliği konunun üzerine gideceğini bildirdi. Her zaman söylüyoruz; Irak'a ambargo sağlık konusunda uygulanmamalıdır" karşılığını verdi.
Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Aycan da Dünya Sağlık Örgütü'ne Irak'tan 42 çocuk felci vakası bildirildiğini ve bunun Türkiye için bir risk oluşturduğunu söyledi. Aycan, "Tüm çocuklara ulaşırsak virüsün dolaşımını önleriz" dedi.
Türkiye'de son polio vakasının 26 Kasım 1998'de Ağrı'da görüldüğünü, virüsün yok edilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü bildiren Aycan, buna yönelik rutin aşılama, AFP ve vahşi polionun sürveyanının ve destek aşılama çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti. Ülkemizde üç yıl içinde çocuk felci görülmezse Avrupa bölgesi bu hastalıktan kurtulmuş olacak.
ÖNCEKİ HABER

SASA'da taşeron, işbırakma eylemini

SONRAKİ HABER

Hukuk mezunlarına sınav geliyor: Sorun sınavla çözülmez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa