23 Aralık 1999 03:00

SASA'da taşeron, işbırakma eylemini

   kırmaya çalışıyor

Paylaş
SASA'da taşeron, işbırakma
   eylemini kırmaya çalışıyor
SASA'da taşeron bünyesinde çalışan 108 işçinin sendika üyeliklerinin kabul edilmesi talebiyle başlattığı işbırakma eylemi devam ediyor. Taşeron firma yetkilileri sendika yetkilileriyle görüşmemekte direnirken, işçiler talepleri kabul edilene kadar işbaşı yapmamakta kararlı. Bu arada taşeron firmanın dışarıdan topladığı 60 kadar işçiyi çalıştırmaya başlayarak, eylemi kırmaya çalıştığı öğrenildi.
Eylemdeki işçiler, sevkıyat bölümünde çalıştıkları için SASA'da işler önemli oranda aksıyor. İşveren ise bu durumu aşmak için, işçilerin taleplerini kabul etmek yerine yeni işçiler alıyor. Bu nedenle SASA'da çalışan 2000 sendikalı işçinin vardiya değişimlerinde pasif olarak verdiği desteğin direnişin başarılı olabilmesi için yeterli olmadığı ifade ediliyor.
Sendikalı bütün işçilerin işbırakma eylemine aktif destek vermelerinin mümkün olup olmadığı yönündeki sorumuzu yanıtlayan Petrol-İş Sendikası Adana Şube Mali Sekreteri Mehmet Baş, "SASA'nın konumunun farklı olduğunu, ağır sanayii dalına girdiğini, işbırakmanın önünde yasal engellerin olduğunu" söyledi. İşbırakmalarda ağır tazminat faturaları kesildiğini söyleyen Mehmet Baş, şu an için böyle bir gelişmenin olmadığını belirtti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'SSK'yı hortumlamaktan vazgeçin'

SONRAKİ HABER

Sabah gazetesi, Kılıçdaroğlu'ya 1 TL manevi tazminat ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa