23 Aralık 1999 03:00

Çakıcı'nın düşen davasını

   Çitici inceliyor

Paylaş
Çakıcı'nın düşen davasını Çitici inceliyor
Organize suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı'nın Fransa'dan Türkiye'ye iade konusunu oluşturan 2 davadan biri olan ve zamanaşımı nedeniyle düşen Hıncal Uluç'un vurulmasına ilişkin dava dosyası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici tarafından incelemeye alındı.
İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanık Çakıcı hakkında Gazeteci Hıncal Uluç'un silahla vurulması olayıyla ilgili olarak 25 Mart 1994 günü açılan dava dosyasının, 5 yıllık zamanaşımını kesen bir gelişme olmadığı gerekçesiyle düşürülmesi kararlaştırılmıştı. Dava dosyasının, önceki gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici tarafından incelemeye alındığı öğrenildi. Çitici'nin, dava dosyasını re'sen temyiz etme yetkisi bulunuyor.
Hıncal Uluç'un 4 Mart 1994 günü Levent'te vurulmasına ilişkin açılan davada yargılama sonucu, Barbaros Gökalan 3 yıl, İbrahim Türk ise 1 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmışlardı. Azmettirici olarak yargılanan Uğur (Kılıç) Çakıcı'nın beraat ettiği davada, yine azmettirici olduğu ileri sürülen Alaattin Çakıcı hakkındaki dosya ise ayrılmıştı. Çakıcı'nın Türkiye'ye iadesine konu olan iki davadan biri olan davada Hakim Tevfik Güngören davanın zamanaşımından düşmesine karar vermişti.
CHP'den siyah çelenk
CHP Ankara İl Başkanlığı Çakıcı'nın yargılandığı davanın zamanaşımının uğramasını protesto için Adalet Bakanlığı önüne siyah çelenk bıraktı. CHP Ankara İl Başkanı Levent Gök ve bir grup partili, geldikleri Adalet Bakanlığı'nın merdivenlerine siyah çelenk bırakarak Çakıcı davasının zamanaşımına uğramasını protesto ettiler. Levent Gök yaptığı açıklamada, "Madem beraat ettirecektiniz niçin Türkiye'ye getirdiniz" dedi. Gök, Çakıcı'nın yargılanma sürecinde en büyük engelin Adalet Bakanlığı olmasının durumu daha da vahim hale getirdiğini kaydederek, devlet içindeki bazı güçlerin mafyayı koruduğunu söyledi.
Katiller aklanıyor
Özgür Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (Özgür TAYAD), ülkücü mafya babası Çakıcı'yı serbest bırakma girişimlerine dikkat çekerek, karanlık güçlerin gücünün, Çakıcı'ya değil, hapishanelerdeki devrimcilere yettiğini belirtti. Özgür TAYAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Susurluk devletinin Çakıcı'ları, Peker'leri ve bundan sonra getireceği katilleri aklayacağı ifade edilerek, "Bizler, Özgür TAYAD'lı aileler olarak, evlatlarımızı katledenlerin peşlerini bırakmayacağız" denildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Orman talanına Meclis vizesi

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa