22 Aralık 1999 03:00

Özel emeklilik fonuna
   Amerikan modeli

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı SSK'nın yeniden yapılandırılması yasa tasarısı taslağında...

Paylaş
Özel emeklilik fonuna
   Amerikan modeli
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı SSK'nın yeniden yapılandırılması yasa tasarısı taslağında, SSK'nın yerel yönetimlere devredilmesi ve sağlık-sigorta hizmetlerinin birbirinden ayrılması planlanırken, özel emeklilik fonlarıyla ilgili hazırlanan taslakta, özel emeklilik fonlarına dahil edilecek kurumların kurulması hedefleniyor.
Bakanlığın taslağında, sağlık ve sigorta hizmetlerinin birbirinden ayrılması ve iki ayrı genel müdürlük oluşturulması öngörülüyor. Taslakta, illerdeki SSK hastanelerindeki yönetim kurulunun vali, belediye başkanı, sendika temsilcisi, işçi temsilcisi, başhekim ve hastane müdüründen oluşması öngörülürken, yönetim kurulunun 7 kişiden oluştuğu kaydediliyor.
Son hazırlıklar
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özel emeklilik fonlarıyla ilgili hazırladığı çalışmasını da tamamladı. Çalışmada, Amerika'da uygulanan özel emeklilik fonlarının örnek alındığı belirtildi. Çalışmanın hazırlanma aşamasında, "Denenmemişi denemek pahalı, denenmişi almak en ucuzdur" görüşüyle haraket edildiği öne sürüldü. Özel emeklilik fonlarıyla ilgili çalışmanın Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyayası Kurulu ve Maliye Bakanlığı uzmanları ile hazırlandığı kaydedildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

SASA'da işbırakma sürüyor

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa