Fotoğraf: AA

Irkçı öğretmen istemiyoruz

Avcılar Lisesi 'Edebi Metinler' dersi öğretmeni Zeki Yılmaz, öğrencilerini mezhep ve ırklarına göre ayırarak, birbirlerine düşman etmek istiyor.

Irkçı öğretmen istemiyoruz
Rojda İldan
Avcılar Lisesi'nde Edebi Metinler öğretmeni olarak görev yapan Zeki Yılmaz, derslerinde din öğretmenliğine soyunuyor, öğrencileri Türk-Kürt, Alevi-Sünni olarak ayırıyor. Yılmaz, 'bütün bölücü ve satanistlerin aleviler arasından çıktığını' söyleyerek, sınıftaki öğrencilere "Ben bölücülük yapmıyorum. Bölücülük yapanları gösteriyorum. Cezalarını artık siz verin" diyor.
Özel muamele(!)
Avcılar Lisesi 2. sınıf öğrencisi olan H.Ç. (17), bir Alevi olarak sınıfta sürekli Zeki Yılmaz'ın sataşmalarına maruz kaldığını söyledi. H.Ç. olayın bundan üç hafta önce Zeki Yılmaz'ın yan sınıftan Tuncelili bir arkadaşları olan S.D.'ye sataşmasıyla başladığını anlattı. Zeki Yılmaz'ın, S.D.'yi sınıfta ayağa kaldırarak 'Kürt ve Alevi' olup olmadığını sorduğunu kaydeden H.Ç., daha sonra kendi sınıflarında da aynı şeyleri yaşamaya başladıklarını belirtti. Zeki Yılmaz'ın bir keresinde kendisini sözlüye kaldırarak, 'Hz. Muhammed doğmadan önceki alametleri' sorduğunu söyleyen H.Ç., soruya yanıt veremeyince, "Nasıl bilmezsin, sen hiç Kur'an, din kitabı okumadın mı? Muhammed seni ilgilendirmiyor, öyle mi" şeklinde azarlandığını söyledi.
'Karokolda, dövdüreceğim'
Edebi Metinler dersinde sınıfın büyük bölümünün başarısız olmasına karşın kendisinin 100 üzerinden 68 aldığını söyleyen H.Ç., "Ama hoca bana boşuna sevinmemem gerektiğini, çünkü kanaat notumun çoktan verildiğini söyledi" diyerek, öğretmeninin kendisine karşı düşmanca bir tavır takındığını anlattı. Öğretmenleri Zeki Yılmaz'ın "Ben bölücülük yapmıyorum. Bölücülük yapanları size gösteriyorum. Artık cezalarını siz verin" diyerek de, öğrencileri birbirine düşman etmek istediğini belirten H.Ç., sınıfta yaşadıklarını şöyle anlattı: "Zeki Yılmaz, Alevilere ve Kürtlere derste hakaret ediyor, onları dinozorlaşmış ve maymun kişiler olarak görüyor. Bizim okulda okuyan ve geçtiğimiz aylarda öldürülen Şehriban Coşkunfırat'ın da Alevi olduğunu söyleyerek, bütün satanist ve bölücülerin Alevi ve Kürtlerden çıktığını söylüyor. Bunların yanı sıra yılbaşına da çok kızıyor. 'İsa'nın doğum gününü biliyorsunuz. Ama Muhammed'inkini bilmiyorsunuz' diyerek bize kızıyor. Bir keresinde de bir arkadaşımızı bana yaptığı gibi ayağa kaldırdı ve açık açık 'Sen bölücüsün. Seni karakola çektirtip dövdürtücem' dedi."
'Olayı medya duymasın'
Bu olaylar üzerine ailelerinin birleşerek okul yönetimiyle görüşmeye gittiğini de söyleyen H.Ç., Okul Müdürü Bilal Turan'ın, Zeki Yılmaz'ın kâğıtlarının geldiğini, bu okuldan yakında gideceğini ve rahat olmaları gerektiğini söylediğini aktardı. Şikâyetten sonraki hafta Yılmaz'ın davranışlarında hiçbir değişiklik olmadığını da belirten H.Ç., bunun üzerine annesinin tekrar okula gittiğini ve müdürün bu kez "Zeki Yılmaz burada daha fazla kalmak için dava açtı. Kazandı. 13 Şubat'a kadar burada, biraz katlanacaksınız artık" dediğini belirtiyor. Okul Müdürü Turan'ın "Bu olayı basına sızdırmayın" dediğini de belirten H.Ç., okullarında bu tür ayrımların yapılmasını istemediklerini kaydederek, "Din-dil-ırk ayrımı yaparak öğrencileri ayırmaya çalışan öğretmenlerin olmamasını istiyoruz" dedi.
www.evrensel.net