22 Aralık 1999 03:00

ABD'den BM'ye eleştiri

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM)'deki temsilcisi Richard Holbrooke, önceki günkü BM toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında...

Paylaş
ABD'den BM'ye eleştiri
ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM)'deki temsilcisi Richard Holbrooke, önceki günkü BM toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, örgütü sert bir dille eleştirdi. Holbrooke gazetecilere, BM'nin işlevinin toplantılardan ibaret olduğu yolunda yaygın bir anlayış olduğunu söyledi.
BM'nin fazlasıyla bürokratik olduğunu söyleyen Holbrooke, örgüte bağlı kurumlar arasında bir kopukluk yaşandığını savundu. Holbrooke'un önümüzdeki günlerde Afria üzerinde yoğunlaşılması gerektiği yönündeki sözleri ise, Orta Afrika'nın da bir 'insani müdahale' tehdidi ile karşı karşıya olduğu şeklinde yorumlandı.
Holbrooke'un açıklamaları karşısında örgütü savunan BM Sözcüsü Fred Eckhard ise, son 10 yılda çok şeyin değiştiğini ve birçok operasyon gerçekleştirildiğini söyledi. Eckhard, böylesi operasyonlara örnek olarak BM Güvenlik Konseyi'nin Doğu Timor'a 'acilen müdahale etme kararını gösterdi.
Türkiye'den ABD'ye destek Toplantıda söz alan Türkiye'nin daimi BM temsilcisi Büyükelçi Volkan Vural ise ABD görüşünü destekleyerek, BM'nin yeniden yapılandırılması gerektiğini savundu. Güvenlik Konseyi'nin 1945'in değil bugünün ve yarının dünyasını temsil etmek zorunda olduğunu ileri süren Büyükelçi Vural, konunun gündeme gelmesinin üzerinden 20 yıl, bu alanda çalışma yapmak üzere bir komisyon kurulmasının üzerinden ise 6 yıl geçtikten sonra hala bir çözüm getirilemediğine dikkat çekti.
Konuşmasında, BM üyesi ülkelerin bu konuda neden anlaşamadıklarının araştırılmasını isteyen Vural, "Her krizde zayıflığı bir kez daha ortaya çıkan Güvenlik Konseyi'nin genişletilmesi ve reforme edilmesi bir zorunluluktur" dedi. Toplantıda genişleme konusunda örgüt içerisinde önemli fikir ayrılıkları olduğu gözlemlendi.
ÖNCEKİ HABER

'Sanal politika'nın zaferi

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa