19 Aralık 1999 22:00

Sonuç alıcı kararlar alınmalı

Kamu emekçileri bir yandan, KESK'in 5 Aralık'ta toplanan Olağanüstü GYK toplantısında aldığı eylem kararlarına yönelik çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da daha etkili eylem kararları beklediklerini dile getiriyorlar.

Paylaş
Sonuç alıcı kararlar alınmalı
Halil İmrek
Kamu emekçileri bir yandan, KESK'in 5 Aralık'ta toplanan Olağanüstü GYK toplantısında aldığı eylem kararlarına yönelik çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da daha etkili eylem kararları beklediklerini dile getiriyorlar.
Adana'da da 23 Aralık'ta vizite eylemi yapacak olan kamu emekçileri, alınan eylem kararlarını ve yapılması gerekenleri gazetemize değerlendirdiler.
'KESK yalnız kaldı'
KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü, SES Şube Başkanı Ali Dinigüzel, daha önce alınan 4 Aralık mitinginin ardından işbırakma kararının, işçi sendikaları ve diğer kitle örgütleri ile hayata geçirilmesinin planlandığını, ancak KESK'in yalnız kaldığını belirterek, bu nedenle vizite kararı almak zorunda kaldıklarını savundu. Adana'da tüm kamu emekçilerini eyleme katmayı hedeflediklerini belirten Dinigüzel, 23 Aralık günü saat 11.00'den itibaren İstasyon Meydanı'nda toplanacaklarını saat 13.00'te yapacakları kitlesel basın açıklaması ile taleplerini dillendireceklerini giydirdi.
Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca da işbırakma eylemini işçi sendikalarıyla birlikte gerçekleştirerek, buradan Emek Platformu'nu canlandırmayı hedeflediklerini hatırlattı. İşbırakma eylemi için iyi bir örgütlünme ve hazırlık sürecine gerek olduğunu, KESK'in yalnız kaldığını, sürenin darlığı, bütçenin çıkmak üzere olması gibi koşulları da göz önüne aldıklarını belirten Karaca, vizite kararını savundu.
Kırtasiyecilik yapıyoruz
Vizite eylemi kararını ve sadece yüzde 15'lik zamma endeksli bir çalışma yürütülmesini eleştiren SES Şube Sekreteri Nazan Eroğlu, sadece Adana için 14 milletvekiline, mektup ve faks, TBMM'ye ve Başbakanlık'a imza gönderilmesi gibi eylemlerin kamu emekçilerini kırtasiyecilik içine soktuğuna dikkat çikti. Eroğlu, genel merkez tarafından gelen bildiri, afiş gibi çalışmalarda da sadece yüzde 15'lik zamın ön plana çıkarıldığını söyledi. Sağlığın özelleştirilmesi, Personel Rejim Yasası, kıyak emeklilik gibi birçok saldırının gündemde olduğunu belirten Eroğlu, çalışmay yapmayanların vizite kararı aldırdıklarını söyledi. Alınan kararlar daha öncekileri tekrarladığı için katılımın düştüğünü ve tabanda güvensizlik oluştuğunu dile getiren Eroğlu, sorunun kamu emekçilerinde değil, önderlikte olduğunu vurguladı.
İhtiyaçlara uymuyor
Kamu emekçilerinin 4 Aralık mitingi ile mücadele potansiyeline sahip olduklarını gösterdiklerine dikkat çeken Eğitim-Sen Şube Yönetim Kurulu Üyesi Gülabi Köseoğlu, KESK önderliğinin kamu emekçilerinin mücadeleci ruhuna ve dönemin ihtiyaçlarına cevap vermediğinin açık olduğunu vurguladı. Köseoğlu, şunları söyledi: "Yapılması gereken kamu emekçilerinin tabanının harekete geçirilmesi ve işyerlerinde mücadeleyi yükseltmektir. Önümüzdeki zorlu mücadele süreci için hem sendikal bürokrasiye, hem teslimiyetçi tutuma hem de işverene karşı verilen mücadelenin birlikte ele alınması gerekiyor. Kamu emekçileri bu görevin sorumluluğu ile hareket edip, vizite eylemi de olsa sendikal bürokrasiye ve işverene gereken cevapı verecektir"
Kızılay direnişi, işbırakma gibi eylem deneyimine sahip olan kamu emekçilerinin sonuç alıcı eylem kararları beklediğini ifade eden SES Şube Basın Yayın Sekreteri Arzu Gökşen de, viziteyi "geri bir karar" olarak değerlendirdiklerini, ancak en iyi şekilde gerçekleştireceklerini söyledi.
Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Alıcı ise sürekli geliştirilen bir mücadele hattının örülmesi gerektiğini belirterek, diplomasiyle, basın açıklamalarıyla hak elde edilemeyeceğini vurguladı. Alıcı, ortak bir cephenin yaratılmasının, Emek Platformu'nun tekrar ayağa kaldırılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.
ÖNCEKİ HABER

'Kıdem tazminatlarımıza

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa