16 Ağustos 2011 12:29

Mihri Belli'yi kaybettik

Türkiye devrimci hareketinin önder isimlerinden, Mihri Belli 96 yaşında İstanbul'da yaşamını yitirdi. Türkiye Komünist Partisi (TKP) MK üyeliği, İleri Gençler Birliği, TEP, ÖDP, SDP kuruculuğu yapan, Yunan iç savaşına gerilla olarak katılan ve Demokratik Ordu saflarında tabur komutanlığı yapan, 68 gençlik hareketinde etkin

Mihri Belli'yi kaybettik

Paylaş

Bugün 15:30'da solunum yetmezliğinden Erenköy'deki evinde yaşamını yitiren Belli'nin cenaze töreni programı belli olmazken, cenazesinin Perşembe veya Cuma günü defnedileceği belirtildi.

MİHRİ BELLİ KİMDİR?

1915'de İstanbul'da doğan Mihri Belli, Kurtuluş Savaşı yıllarında Trakya Direnişi'ni yöneten Urfalı Mahmut Hayrettin Bey'in oğluydu. 1936'da eğitim için gittiği ABD'de marksizmle tanışan Belli, Türkiye'ye dönüşüyle birlikte TKP'yle faaliyet yürütmeye başladı. 1944'de İlerici Gençler Birliği koğuşturmasında tutuklandı, iki yıl hapis ve sürgün cezasına çarptırıldı.

Enternasyonalist düşüncesini eylemde de gösteren Belli, 1946'da Yunanistan İç Savaşı'nda Demokrat Ordu(DSE) saflarında savaştı.

Türkiye'ye döndükten sonra 1951 yılında TKP tevkifatında yeniden tutuklanan Belli, 7 yıl hapis ve iki yıl dört ay mecburî ikamet cezasına mahkûm edildi.

1960'larda Türk Solu, Aydınlık Sosyalist Dergi gibi yayınlarda yazan Belli, Milli Demokratik Devrim tezini geliştirdi. Belli bir süre MDD'ci çizgide kalsa da sonra bu görüşlerini terk etti.

12 Mart 1971 darbesiyle ülkeyi terkeden Belli, bir süre Filistin Kurtuluş Örgütü'nün konuğu oldu. Türkiye'ye döner dönmez yeniden tutuklanan Belli, 1974'te Genel Af'la çıktı ve 1975 yılında Türkiye Emekçi Partisi'ni kurdu.

1979'da uğradığı suikast girişiminden sağ kurtulan Belli, 12 Eylül darbesiyle birlikte yurtdışına çıktı. 1992'de Türkiye'ye dönen Belli, 1996'da ÖDP, 2002 de de SDP'nin kuruluşunda yer aldı.

3 Kasım 2002 genel seçimlerinde DEHAP’tan İstanbul birinci bölge adayı oldu. 2007 yılında SDP'den ayrılan Belli, 2008'de Sosyalist Parti'nin kuruluşuna katıldı.

Ömrünü devrim ve sosyalizm mücadelesine adayan 'koca çınar', son dönemde sağlık sorunlarıyla boğuşuyordu. Mihri Belli, bugün Erenköy'deki evinde solunum yetmezliği sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Belli'nin cenaze töreni programı belli olmazken, cenazesinin Perşembe veya Cuma günü defnedileceği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Belediye kuruyor, mahalleli söküyor

SONRAKİ HABER

Giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa