19 Aralık 1999 03:00

Meclis, Koç ve Sabancı'ya çalışıyor

Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Salih Sönmezışık, Türkiye'de ormanların parlamentodan çıkarılan yasalarla talan edildiğini vurguladı.

Paylaş
Meclis, Koç ve Sabancı'ya çalışıyor
Meclis'in yargı kararına rağmen orman alanı üzerine kurulan Koç ve Sabancı üniversitelerine meşruiyet kazandırma çabası içinde olduğu bildirildi. Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Salih Sönmezışık, yargı kararlarına rağmen kurulan Koç ve Sabancı üniversitelerini kurtarmak için YÖK Yasası'nda değişik yapılmak istendiğini söyleyerek, Türkiye'de ormanların parlamentodan çıkarılan yasalarla talan edildiğini vurguladı.
Sönmezışık, dün yaptığı basın toplantısında, Meclis'te dün görüşülen yasa değişikliği ile, yasadışı olarak orman arazilerini yağmalayan Koç ve Sabancı üniversitelerine zemin oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekti ve ormanların parlamentodan çıkarılan yasalarla talan edildiğini belirtti. Sönmezışık, 1983-1987 yılları arasında Orman Yasası'nda yapılan yalnızca üç değişiklik ile 27 milyon dekar orman alanının orman sınırları dışına çıkarıldığını ifade ederek, "Dünyanın hiçbir ülkesinde insanlığın geleceği olan ormanların yağma edilmesinde, bizim parlamentomuz gibi kullanılan bir başka kurum görülmemiştir" dedi. Sönmezışık, 1998 yılı sonu itibariyle 62 çeşit yatırım alanı için, 29 bin 770 kişi ve kuruluşa yaklaşık 9 milyar 500 milyon metrekare orman alanının tahsis edildiğini söyledi. Sönmezışık, bu rakamın orman fakiri Türkiye'nin verimli orman alanının yüzde 10.84'ünü, ülke topraklarının ise yüzde 1.2'sini oluşturduğunun altını çizdi.
Danıştay Koç'a çalışıyor
Sönmezışık, davaya bakan Danıştay 8. Daire Başkanı Ahmet Nuri Çolakoğlu'nun "Nihai kararın verilmesi için yasanın çıkmasının beklendiği"ne ilişkin açıklama yaptığını hatırlattı. Danıştay 3 ve 8. dairelerinin kendi kararlarını bozan Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun 3 Temmuz 1998 tarihinde verdiği kararı gündemlerine almayarak karar vermekte direndiklerine dikkat çeken Sönmezışık, vakıf üniversitelerine orman arazisi tahsisinin Anayasa'ya aykırı olduğunu vurguladı.
Sönmezışık, Anayasa Mahkemesi'nin vakıf üniversitelerine kamu arazilerinin tahsisini öngören düzenlemeyi iptal ettiğini hatırlatarak, bu kararın bedeli ödense bile, Anayasa gereği, vakıf üniversitelerine orman alanı tahsis edilemeyeceğini dile getirdi. Vakıf üniversitelerinin Orman Yasası'nın "orman arazilerinin tahsisini" öngören 17 ve 115. maddelerine de aykırı olduğunu vurgulayan Sönmezışık, "Çünkü yılda 8-10 bin dolara öğrenci okutarak eğitimde ayrıcalığa neden olan bu üniversiteler, kamu yararı taşımamaktadır. ODTÜ, Hacettepe ve Anadolu üniversitelerini kıraç arazilere kurarak çevresini ormanlaştıran kişi ve kuruluşları aptallıkla suçlamak mı gerekir?" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Kahpe Bizans'ın rekorları

SONRAKİ HABER

20 bin öğretmen atamasının branş dağılımı yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa