Kapasite kullanımı yüzde 71'e geriledi

Üretimdeki krizin en önemli göstergesi olan kapasite kullanımı düşmeye devam ediyor.

Kapasite kullanımı yüzde 71'e geriledi
Üretimdeki krizin en önemli göstergesi olan kapasite kullanımı düşmeye devam ediyor.
Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), kasım ayı imalat sanayii kapasite kullanım oranının yüzde 71'e kadar gerilediğini bildirdi. Kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı ayında yüzde 79.2, bu yıl ekim ayında ise yüzde 71.3 olarak gerçekleşmişti.
DİE'nin imalat sanayii eğilim anketine yanıt veren firmaların yüzde 45.6 ile büyük bölümü tam kapasite ile çalışmama nedenlerinin başında iç pazardaki, yüzde 12.6'sı ise dış pazardaki talep yetersizliğini gerekçe gösterdiler. Mali olanaksızlıkları gerekçe gösterenlerin oranı yüzde 4.8, yerli mallarda hammadde yetersizliğini gösterenlerinki yüzde 3.7, işçilerle ilgili sorunları gösterenlerinki yüzde 3.6, ithal mallarda hammadde yetersizliğini gösterenlerin oranı ise yüzde 1.9 olarak ölçüldü.
İmalat sanayii üretiminde yüzde 49.9'luk ağırlığı bulunan firmalar kasım ayında üretimlerinin geçen yılın kasım ayına göre arttığını, yüzde 32.9'u ise azaldığını ifade ettiler.
Yüzde 47.9'u yurtiçi satışlarının arttığını, yüzde 34.3'ü azaldığını; yüzde 68.9'u satış fiyatlarının arttığını, yüzde 2.8'i azaldığını; yüzde 68'i hammadde fiyatlarının arttığını, yüzde 1.3'ü ise ucuzladığını belirttiler.
www.evrensel.net