19 Aralık 1999 03:00

Köprü satıldı sıra Boğaz'da!

Turgut Özal'dan bu yana gelinen süreç, özelleştirme sınırlarını adeta zorluyor. Özal "Köprüyü satacağız" demişti. Devlet Bakanı Yüksel Yalova ise, İstanbul Boğazı'nın bile satılması gerektiğini savundu.

Paylaş
Köprü satıldı sıra Boğaz'da!
Hükümet satma konusunda "sınırları zorluyor." Nitekim Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, İstanbul Boğazı'nın da özelleştirme kapsamına alınması gerektiğini savundu.
İlk özelleştirmelerin başladığı günlerde Turgut Özal'ın "Boğaz Köprüsü'nü satacağız" açıklaması kimseye inandırıcı gelmemişti. Ama gelinen süreçte köprünün bile nasıl satılacağını gösteren hükmetler, şimdi sınırları zorluyor! Nitekim Yüksel Yalova, bu konuda bir adım atarak, "İstanbul Boğazı'nı da özelleştireceğiz" dedi.
Aylık ekonomi dergisi "Finans Dünyası"na özelleştirme politikaları konusunda açıklamalarda bulunan Yüksel Yalova, devletin yeniden yapılandırılmasının "lafügüzaf, ancak içi boş bir kavram" olduğunu, kavramların içinin doldurulması gerektiğini savunarak, "Yarın bugün hiç aklımızda olmayan İstanbul Boğazı'nı özelleştirebiliriz" diye konuştu. Yalova, İstanbul Boğazı'nın özelleştirilmesi konusunda şunları söyledi:
"İstanbul Boğazı'nı kullanarak milyonlarca insan her gün kıyılar arasında gelip gidiyor. Ancak devletin kurduğu vaktiyle görevini çok iyi yerine getiren Denizcilik İşletmeleri, bugün zarar ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yerel yönetimlerin işi diye Deniz Otobüsleri kurdu, orası da 85 trilyon lira zararda. Ancak bunun zararını orada seyahat eden vatandaş çekiyor. O zaman yeni bir işletmecilik tarzıyla ve yeni bir mülkiyet değişimiyle sorunları halletmemiz gerekiyor."
Yalova, bunlardan sonra sıranın boğazlardaki kılavuzluk hizmetlerinin özelleştirilmesine geleceğini bildirdi.
Militan özelleştirmeciler!
Yüksel Yalova, başta özelleştirme kapsamındakiler olmak üzere kamu kuruluşlarındaki düzene alışmış insanların özelleştirmeden yana olmadıklarından yakındı. Yalova, "Zaman zaman keşke bu kurumların yönetim kurullarını militan kadrolardan oluşturabilsem diye düşünüyorum" dedi. Bu kadroların hâlâ "iyileştirmeden" yana olduklarını, oradaki düzeni bırakmak istemediklerini ileri süren Yalova, "Özelleştirmeden söz ederken sorumlu devlet bakanı olarak Çek Cumhuriyeti'nden, Polonya'dan örnekler vermek, rakamlar ortaya koymak ağırıma gidiyor" diye konuştu.
Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlardan örnekler de veren Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Konya Et Balık Kurumu'nun sürekli zarar ettiğini savunarak, "Ancak oradaki 110 kişi politbüro evlerinin sayfiye evlerinde kalan insanlar konumunda yaşıyorlar" dedi. Yalova, İskenderun Demir Çelik'te bugün 17 milyon metrekare arazi olduğunu, buraya 6-7 fabrika daha kurulabileceğini, 6 milyon metrekarelik ormanlık ve fundalığın da ormanların özelleştirilmesiyle ekonomiye kazandırılabileceğini de iddia etti.
Yüksel Yalova, sadece Sümer Holding'e 12 yıldan bu yana 1 milyar dolar kaynak aktarıldığını, bu yıl Sümerbank Bakırköy ve Beykoz işletmelerinin toplam zararının 10 trilyon lirayı geçtiğini ileri sürerek, "Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlara şu ana kadar 172 trilyon lira para ödenmiş olduğunu kimse bilmiyor. Bu paraları yapmış olduğumuz özelleştirmelerden, mülkiyet değişimine vesile olduğumuz kuruluşların gelirlerinden karşılıyoruz. Ayrıca yeni özelleştirmeler için yaptığımız zaruri masrafları da oradan karşılıyoruz" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kolombiya'da muz işçilerinin önderi

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa