18 Aralık 1999 03:00

Suriye'den İsrail'e güvence

ABD yönetiminin yaptığı 'organizasyonla' Beyaz Saray'da İsrail ile Suriye arasında yapılan ilk tur görüşmelerin ardından...

Paylaş
Suriye'den İsrail'e güvence
ABD yönetiminin yaptığı 'organizasyonla' Beyaz Saray'da İsrail ile Suriye arasında yapılan ilk tur görüşmelerin ardından, İsrailli yetkililer, Suriye'den güvence aldıklarını dile getirdiler. Temaslar için ABD'ye giden İsrailli hükümet yetkilileri, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el-Şara'nın, barış anlaşmasına varılması halinde İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarının karşılanacağı yolunda güvence verdiğini söylediler.
İsrailli yetkililer, konunun ikinci gün görüşmelerinde gündeme getirilmesi üzerine, el-Şara'nın "İsrail ile yapılacak bir anlaşma çerçevesinde, Lübnan'daki barış düşmanlarını durdurmaya söz veriyoruz" şeklinde konuştuğunu belirttiler. İsrail diplomatik kaynakları, el-Şara'nın bahsettiği "barış düşmanları" sözü ile, Suriye'nin kontrolü altında Güney Lübnan'da İsrail'e karşı faaliyet gösteren Hizbullah grubunun kastedildiği izlenimini aldıklarını belirttiler.
Pazarlıkta ilk adım
İsrail, 1967 savaşında Suriye'den ilhak ettiği Golan Tepeleri'nin iadesi karşılığında, güvenliğinin Suriye tarafından garanti edilmesini ve bu çerçevede Hizbullah'ın ortadan kaldırılmasını istiyor. Faruk el-Şara'nın sözleri, Suriye'nin İsrail ile Golan tepelerini geri alma karşılığında Hizbullah'ın "kontrol altına alınabileceği" şeklinde değerlendirildi.
İsrail Başbakanı Ehud Barak, görüşmelerle ilgili yaptığı açıklamada, Suriye ile yeniden başlayan diyaloğun 'iyi yolda' olduğunu söyledi. Barak, "Zor olmakla beraber, görüşmeler iyi gidiyor" derken
İsrail Dışişleri Bakanı David Levi de, "Sabırlı olmak zorundayız" diye konuştu. İsrail-Suriye görüşmeleri, 3
Ocak'ta ABD'nin de katılımıyla yeniden başlayacak.
Golan'ın statüsü belirsiz
İsrail birliklerinin çekilmesinden sonra Golan Tepeleri'ne ABD askerlerinin yerleştirilmesinin planlandığı kuliste konuşulan konular arasında yer alırken, ABD'li yetkililer bu konudaki soruları yanıtsız bıraktı.
ÖNCEKİ HABER

Çeçenya saldırısı 'güç aşamada'

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa