Topkapı Şişecam'da kıyım pazarlığı

Topkapı'da kurulu Şişecam Fabrikası'nda 190 işçinin işine son verileceği belirtildi. İşveren ile sendika arasında pazarlık sonucunu, işçiler endişe içinde bekliyor.

Topkapı Şişecam'da kıyım pazarlığı
Şahin Bayar
Topkapı'da kurulu Şişecam Fabrikası'nda 190 işçinin işine son verileceği bildirildi. İşçi çıkışı için Şişecam'da örgütlü Kristal-İş Sendikası ile işveren arasında son pazarlıkların yapıldığı, çıkışların aralık ayı sonuna yetiştirilmeye çalışıldığı belirtildi.
İşçiler, fabrikada endişe içinde beklerken, Kristal-İş Topkapı Şubesi'nin, emekliliği 2001-2002 yılında dolan işçilerin çıkarılması yönünde pazarlıkları sürdürdüğü ifade edildi. Oysa; Kristal-İş ile Şişecam arasında imzalanan toplusözleşme hükümlerinde, "İşe son giren önce çıkar" ifadesi yer alıyor. Gelişmeler konusunda sendikanın kendilerine bilgi vermediğini söyleyen işçiler, belirsiz bir bekleyiş içinde olduklarını dile getirdiler.
'Sendika ile birlikte çalışıyoruz'
Adının açıklanmasını istemeyen bir Şişecam yetkilisi, önümüzdeki günlerde işçi çıkışının olacağını doğrularken, bu konuda sendika ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Henüz hesapların bitmediğini ifade eden yetkili, "Sendika ile birlikte hesap kitap yapılıyor. Şimdi birşey söylersek yanlış olur. Ölçüsünü yanlış söylemiş oluruz. Kriz nedeniyle fırın kapatıyoruz. Dolasıyla fırın kapanınca onun arkasındaki ve önündeki işçiyi de çıkarmak zorunda kalıyorsunuz. Ama bunun boyutlarının ne olacağı henüz hesaplama aşamasında. Şu anda somut bir hesap yok ortada. Arkadaşlar sendika ile çalışıyor" diye konuştu.
Sendika doğruladı
Şu anda sadece emekliliği hak eden işçilerin emekli edilmesi konusunun tartışıldığını öne süren Kristal-İş Topkapı Şube Başkanı Minnur Dinler, "Var olan bir gerçek var. Fırın kapanıyor. İşçiler açıkta kalıyor. Bunu görüyoruz. Arayışlarımız o noktada" dedi. İşverenin 190 işçi çıkarmak istediğini dile getiren Dinler, şöyle devam etti; "Ancak uzlaştığımız bir nokta yok. Kapsam dışı işçilerle birlikte 2000 yılında 120 civarında işçinin emekliliği doluyor. Bu işçilerin sosyal hakları ödenerek emekli edilmesi konusunda işverenle hemfikiriz. Geri kalan işçilerin diğer fabrikalara yatay geçisini sağlamak için adım atmayı düşünüyoruz. 2001-2002 yılında emekliliği dolanların erken emekli edilmesi söz konusu değil."
www.evrensel.net