16 Aralık 1999 22:00

Öymen, Hak-İş'i ziyaret etti

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'ya, yeniden genel başkan olması nedeniyle kutlama ziyaretleri sürüyor.

Paylaş
Öymen, Hak-İş'i ziyaret etti
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'ya, yeniden genel başkan olması nedeniyle kutlama ziyaretleri sürüyor. Uslu'yu dün de CHP Genel Başkanı Altan Öymen ziyaret etti. Öymen ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmek için çalışma hayatı ve sendikal özgürlüklere ilişkin yeni düzenlemelere gitmesi gerektiğini söyledi. Hak ve dayanışma grevlerinin de yasalara girmesini isteyen Öymen, Avrupa Birliği'nin Türk Yunan ilişkileri ve Kıbrıs'la ilgili şartlarından rahatsız olduklarını belirtti.
Öymen, TBMM Genel Kurulu'na gelecek olan "kıyak emeklilik"i de, "yakışıksız, Meclis'in itibarını zedeleyen bir davranış" olarak değerlendirdi. Hükümetin çalışanların sosyal haklarını her geçen gün kıstığını vurgulayan Öymen, milletvekillerinin, kendi çıkarları söz konusu olunca çifte standart içinde olduğunu kaydetti. Öymen, düzenlemenin hukuki açıdan sakıncalar taşıdığını sözlerine ekledi.
Uslu ise 2000'in zor bir yıl olacağını, özellikle işçi sendikalarının işbirliği ve güçbirliği yapmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Uslu, halkın ve siyasal iktidarın gündemlerinin birbirinden ayrı olduğunu dile getirdi. Uslu, 1982 Anayasası'ndaki antidemokratik mevzuatın değiştirilerek örgütlenme özgürlüğü, grev, toplu iş sözleşmesi gibi konuların yeniden düzenlenmesini istedi.
ÖNCEKİ HABER

Ecevit, idamı kaldırmakta ısrarlı

SONRAKİ HABER

DİSK: Asgari ücret tespitinde TÜİK raporu baz alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa