15 Aralık 1999 22:00

Avrupa ortak askeri gücü

   NATO'da tartışılıyor

Paylaş
Avrupa ortak askeri gücü
   NATO'da tartışılıyor
NATO üyesi 19 ülkenin dışişleri bakanlarını bir araya getiren Kuzey Atlantik Konseyi'nin iki gün sürecek toplantıları dün Brüksel'de başladı. Ana gündem maddeleri, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusu ile Çeçenya'daki gelişmeler çerçevesinde Moskova'ya karşı izlenecek tavrın belirlenmesi olan Konsey'in, sert tartışmalara sahne olması bekleniyor.
ABD NATO'da ısrar ediyor
AB liderlerinin Helsinki Zirvesi'ndeki "Kontrol mekanizması sadece AB üyesi ülkelerin elinde bulunacak" bir AGSK oluşturmaya yönelik adımlarını değerlendirecek olan NATO ülkeleri, bu gelişme karşısında tavırlarını bildirecekler.
NATO kaynakları, toplantılar öncesindeki açıklamalarında Konsey'in Helsinki kararına "olumlu bir tepki göstereceğini" ileri sürdüler. Ancak ABD'li diplomatların açıklamaları, söz konusu askeri birliğin merkezinin NATO olması noktasında ısrar eden ABD'nin, alınacak karara çekince koyacağı şeklinde yorumlanıyor.
Türkiye ABD'nin yanında
Konsey'de Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından temsil edilen Türkiye ise ABD'nin yanında bir politika izliyor. Başbakan Bülent Ecevit Helsinki'de yaptığı açıklamalarda, "Türkiye'nin içinde yer almadığı kurumların vereceği kararlara göre kendi askerimizi kullandırtmayız. Bunu NATO'da engellemeye devam edeceğiz'' şeklinde konuşmuştu.
ABD, istediği kararları rahatlıkla çıkarabildiği NATO'nun önümüzdeki süreçte yoğunlaşması beklenen ve 'insani müdahale' gerekçesi ile gerçekleştirilen askeri müdahalelerin karar organı olmasını hedefliyor. ABD, en son Yugosavya'ya yönelik saldırıları da NATO'da aldırdığı bir kararla başlatmıştı.
Bazı NATO ülkeleri ise AGSK'nın Helsinki'de tanımlanan biçimiyle kabul gördüğünü vurgulayan bir sonuç bilgirgesi yayınlanmasını istiyor.
NATO Genel Sekreteri George Robertson, Helsinki Zirvesi'nin ardından yazılı bir açıklama yaparak, "Güçlü Avrupa, güçlü NATO anlamına gelir" görüşünü savunmuştu. "21. yüzyıl NATO'su, Avrupalıların oynayacakları rolün gelişmesiyle daha da güç kazanacaktır" diyen demişti.
Robertson, ''Müttefikler arasında tam saydamlık içinde, AB ile işbirliği perspektifinden memnuniyet duyuyoruz'' ifadelerine yer vermişti.
Rusya yine gündem
NATO Konseyi toplantılarına, AB Dış Politika ve Ortak Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Batı Avrupa Birliği (BAB) Genel Sekreteri sıfatıyla katılacak. NATO dışişleri bakanları, ayrıca, Balkanlar, Çeçenya ve Rusya ile ilişkiler gibi konuları da ele alacaklar. Toplantıların bugünkü gündeminde ise NATO ile işbirliği yapan ülkelerin bakanlarının da katıldığı geniş bir toplantı var.
ÖNCEKİ HABER

'Küreselleşen' dünyanın yoksul çocukları

SONRAKİ HABER

'NASA Ay’da su üretmenin formülünü buldu' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa