Başoğlu, Cem'in istifasını istedi

Sağlık-İş Başkanı Mustafa Başoğlu, Türkiye'nin AB'ye kabul edilmesinin "başarı" olarak kabul edilemeyeceğini belirterek...

Başoğlu, Cem'in istifasını istedi
Sağlık-İş Başkanı Mustafa Başoğlu, Türkiye'nin AB'ye kabul edilmesinin "başarı" olarak kabul edilemeyeceğini belirterek, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in istifasını istedi. Başoğlu, Cem'in AB Genel Sekreteri Solana'yı havaalanında karşılarken samimi bir şekilde kucaklaşmasının da yenilgiyi zafere dönüştürmediğine dikkat çekti.
Mustafa Başoğlu, dün düzenlediği basın toplantısında, AB süreci ile birlikte, batının güçlü bir Türkiye istemediğinin bir kez daha gözler önüne serildiğinin görüldüğünü savundu. Yıllardan beri batının her dediğinin yapıldığını, onların talepleri doğrultusunda Anayasa'nın değiştirilip tahkimin getirildiğini, ekonomik krizin yükünün vatandaşın sırtına yüklendiğini, yeni vergiler getirildiğini kaydeden Başoğlu, buna karşın Türk işçilerinin batı ülkelerinde serbest dolaşım hakkının hayata geçirilmediğini ifade etti.
Bunlara rağmen AB'ye aday üyeliğin "Başarı elde ettik" diye gösterilmesini "yutturmaca" olarak değerlendiren Başoğlu, medyayı, işçi konfederasyonlarını ve sivil toplum örgütlerini de kararı peşinen, irdelemeden "olumlu" buldukları için eleştirdi.
Olayı "batının Türkiye'ye genç kız vereceğini yıllarca söyleyip, üç çocuklu hanımla evlendirmesi" olarak değerlendiren Başoğlu, üstelik evliliğin de ne zaman olacağının belli olmadığını, kendi çıkarlarına olan her konuda Türkiye'ye müdahale edebileceklerini söyledi.
www.evrensel.net