15 Aralık 1999 03:00

MHP'de Kürtçe sıkıntısı

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in, "Kürtçe televizyon kurulabilir" demesinin ardından MHP, Kürtçe'ye ve Kürtçe televizyona karşı çıktı.

Paylaş
MHP'de Kürtçe sıkıntısı
Türkiye'nin AB'ye aday ülke kabul edilmesi, MHP'yi Abdullah Öcalan'ın idamı ve Kürtçe televizyon konusunda sıkıntıya soktu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AB'nin insan hayatına önem vermesini anladıklarını ama Öcalan'a verdikleri önem ve değeri anlayamadıklarını söyledi. Bahçeli, Kürtçe TV kurulması düşüncesine de tepki gösterirken Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz de, "Bir milletin, tek resmi dili olur" dedi.
Konuşmasında Türkiye AB ilişkilerine değinen Bahçeli, Helsinki Zirvesi'nde alınan kararla "Türkiye'nin batıya açılan büyük pencerelerinden birindeki sis perdelerinin bir ölçüde kalktığını" belirtti. "Bunun dışındaki genel bakış açıları, gerçekçi olmayan ya da kraldan çok kralcı bir mantığın eseri olan anlayışları ifade etmektedir" diyen Bahçeli, Türkiye'nin AB adaylığına kabul edilmesinin bir "lütuf" değil, anlaşmalardan kaynaklanan bir hakka dayandığını bildirdi.
Bahçeli, "Türkiye'nin önüne konan yol haritasının geçmiş ile karşılaştırıldığında ön yargılardan ve ilave şartlardan belli ölçülerde arındığını" belirtti. Kıbrıs ve Ege sorunlarıyla ilgili ifadelerin yeni dayatmalar içermediğini ancak "rahatsız edici bir boyuta sahip olduğunu" kaydeden Bahçeli, "Hiç kimse bizden Kıbrıs ve Ege'de bir oldu bittiye rıza göstermemizi, adaletsizliğe tahammül etmemizi beklememelidir" dedi. Bahçeli, şöyle devam etti: "Birliğin dış politika ve ortak savunma yüksek temsilcisi Sayın Solana ile Dönem Başkanı Sayın Lipponen, zirve sonrasında düzenledikleri basın toplantısında ağırlıklı olarak idam cezasının kaldırılmasına ve insan hayatına verdikleri öneme vurgu yapmışlardır. Bizler de AB'nin insan hayatına değer ve önem vermesini anlıyor ama terörist başına verdikleri önemi ve değeri anlamıyoruz."
'Bir millet, tek dil'
Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, "Bir milletin, tek resmi dili olur. Üniter devletlerin tamamında tek resmi dil vardır" dedi. Öksüz, MHP grup toplantısı öncesinde gazetecilerin, bazı yayın organlarında yer alan "Kürtçe televizyon" haberleri konusundaki sorularını yanıtladı.
Bazı konuların iyi yorumlanmasını isteyen Öksüz, şunları kaydetti: "Bir milletin, tek resmi dili olur. Dünyada iki resmi dilli millet yoktur. Üniter devletlerin tamamında tek dil vardır. Kürtler dediğiniz insanlar, bizim kendi öz insanlarımızdır. Her açıdan bizim insanımız, bizim kardeşimizdir. Bizim insanımızın meselesini, kendi aramızda biz konuşur, karar veririz. Problemimiz varsa tartışırız. Dolayısıyla bizim aile meselemizdir, dışarıda başkalarıyla oturup çözmeye çalışmak yanlıştır. Tarihi, sosyolojik vakaları, kültürel vakaları, hepsini bir tarafa iteceksiniz; küçük ayrıntıları büyük hale getirmeye çalışacaksınız, milletleşme yerine aşiretleşmeyi pompalaycaksınız. Ondan sonra da, "İnsanlar arasında huzursuzluk çıkıyor" diyeceksiniz. Bunlar yanlış şey."
ÖNCEKİ HABER

Ultraliberal dünyanın perde arkası

SONRAKİ HABER

AMP Hikayeler, Google arama sonuçlarına geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa