Fotoğraf: AA

Kadıköy Belediyesi işçileri

   taşeronlaştırmaya karşı işbıraktı

Kadıköy Belediyesi işçileri
     taşeronlaştırmaya karşı işbıraktı
Kadıköy Belediyesi'nde çalışan Genel-İş üyesi 1200 işçi, belediyenin temizlik işlerinin taşerona devredilmesi kararına karşı dün işbıraktı. Genel-İş 3 No'lu Bölge Şube Başkanı Zeynel Demirçivi, taşeronlaştırmanın işsizlik ve kamu malının özel şirketlere peşkeş çekilmesi anlamına geldiğini belirterek, uygulamaya karşı gereken tepkiyi göstermeye devam edeceklerini bildirdi.
Yıllardan beri belediyelerde binlerce insanın işsiz ve aşsız kalmasına neden olan, ekonomik sıkıntıların ve işçilerin kazanılmış haklarının önemli bir kısmını kaybetmesinin başlıca nedenlerinden birisi olan taşeronlaştırma, Kadıköy Belediyesi'nde de uygulamaya sokuluyor. Kadıköy Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde bulunan çöp toplama işinin taşerona devredilmesi için bugün ihale düzenleniyor. İhalenin iptal edilmesi talebiyle dün işbırakan Genel-İş üyesi işçiler, bugün de ihalenin yapılacağı Kadıköy Belediyesi ana bina önünde eylem yapacaklar. Dün saat 11.00'de Küçükbakkalköy Belediye Birimi'nde toplanan Genel-İş üyesi işçiler, sık sık attıkları "Hak verilmez alınır" sloganıyla kararlılıklarını ifade ettiler. Burada işçilere hitaben konuşan Genel-İş Örgütlenme Daire Başkanı Aşur Kurgen, özelleştirmenin işçiler açısından olumsuz sonuçlarına değinerek, belediye yönetiminin önümüzdeki dönem yapılacak toplu iş sözleşmesi sürecini baltalamak istediğini söyledi. Kurgen, taşeronlaştırma uygulamalarına karşı mücadelelerinin süreceğini belirtti.
Altında ne yatıyor?
İşbırakan belediye işçilerinden Ali Baysal, "Kadıköy halkı temizlik işlerinden memnundu. Bunun altında ne yatıyor?" diye sordu. Gazetemize görüşlerini açıklayan Ali Baysal, özelleştirme gerçekleştiğinde temizlik işinde çalışan işçilerin işten atılacağını belirterek, belediyenin parasının müteahhide verileceğini söyledi. "İşçinin yanında olduğunu söyleyen sol parti bunu nasıl yapar? İşçiden yana mı, müteahhitten yana mı?" diye CHP'yi eleştiren Ali Baysal, 8 aydır mesai paralarını alamadıklarını da sözlerine ekledi.
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün üç dönemdir kendileri sayesinde seçimleri kazandığını, çalışanlarını düşünmesi gerektiğini söyleyen Hasan Aslan isimli belediye işçisi ise, "Özelleştirme kararından geri adım atılmasını, işçinin hayrına bir karar çıkmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Bu arada, Beşiktaş Belediyesi'nde de temizlik ve özellikle çöp işlerinin taşerona devredilmesine yönelik hazırlıkların son aşamaya geldiği ve ihale şartnamesinin önümüzdeki günlerde yayımlanacağı dile getiriliyor.
www.evrensel.net