The Daily Telegraph: Köprü kuruldu

İngiltere'de yayımlanan "The Daily Telegraph" gazetesi dün yayımladığı yorumda, "Helsinki zirvesinin adaylık önerisi, Türkiye ile Avrupa arasındaki...

The Daily Telegraph: Köprü kuruldu
İngiltere'de yayımlanan "The Daily Telegraph" gazetesi dün yayımladığı yorumda, "Helsinki zirvesinin adaylık önerisi, Türkiye ile Avrupa arasındaki tarihten gelen uçuruma köprü oldu" görüşüne yer verdi. Zirvede, Yunanistan'ın hassas konularda kaygılarını gidermek amacıyla bazı "zor şartların öne sürüldüğünü" ifade eden gazete, buna rağmen Türkiye'nin Batı'yla birleşme "isteğinin yanıtlanmış" olduğunu yazdı.
Gazete, AB deklarasyonunun Türkiye'yi aday gösteren cümlesinin, "tarihi Haçlı seferlerine kadar dayanan Türk-Hıristiyan düşmanlığını" sildiğini belirtti.
"The Daily Teelegraph", 1997'deki Lüksemburg zirvesinde Türkiye'ye karşı "aslında küçültücü bir tavır takınıldığını" ama şimdi "mantıklı Finlilerin bu hatayı düzelttiklerini" bildirdi.
Batı'nın geçmişte sergilediği yaklaşımın "ülkenin tek İslamcı partisini iktidara taşıdığını ve askerleri bir şekilde politikaya çektiğini" belirten gazete, "Helsinki'de ikinci bir hata yapılsaydı demokratik laik hükümet bir kez daha büyük yara alacak ve İslamcıların şansı yine artacaktı. Böylesi gelişmeler Türkiye'de yeni bir darbeye bile kapı açabilecekti" diye yazdı.
The Independent gazetesi de, Türkiye'nin Helsinki zirvesi öncesinde batılı başkentlerle yapılan temaslar sırasında, kapalı kapılar ardında "bazı sözler verdiğini" iddia etti ve "böylece Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından karar alınmadan önce Türkiye'nin idam cezası uygulamayacağı gayri resmi şekilde garanti edildi" diye yazdı.
The Times gazetesi ise başyazısında, diğer adaylardan çok daha önce AB'nin kapısını çalan Türkiye'ye, aday ülke statüsünün verilmesini "akıllıca bir davranış" olarak nitelendirdi.
Türkiye ile bundan sonra siyasi reformlar ve insan hakları konusundaki düzenlemelerle ilgili olarak yapılacak diyaloğun, "daha olumlu bir zeminde yürütülme şansının doğduğunu" belirten gazete, "Böylece modernizasyon yolunda çaba sarf eden Türk hükümetinin, bugüne kadarki gayretlerinin boşa gitmediği görüldü. Bu da, hükümeti rahatlattı" diye yazdı.
www.evrensel.net