Fotoğraf: AA

AB'yle işten atmalar hızlanacak

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB'ye üyelik konusunda esas sorunun insan hakları ve demokratikleşme değil, çalışma yasaları mevzuatında çıkacağını söyledi.

AB'yle işten atmalar hızlanacak
Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin demokratikleşme ve insan hakları alanındaki iyileştirmeleri yapmada herhangi bir sorun yaşanacağına inanmadığını belirtti. Cem, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB)'ne aday ülke olarak tanınmasından dolayı düzenlediği basın toplantısında, AB'ye üye olmak isteyen bir ülkenin mevzuatını düzenlemesi gerektiğini belirtti. "Türkiye'nin demokratikleşme ve insan hakları alanındaki iyileştirmeleri yapmada herhangi bir sorun yaşanacağına inanmıyorum" diyen Cem, şöyle devam etti: "Bizim için en büyük sorun mevzuatta olacak. AB üyesi olmak istiyorsanız, öyle 10 binlerce çaycı veya odacı istihdam edemezsiniz. Çalışma yasalarını ve emekçilerin durumunu AB standartlarına getirmek durumundasınız."
Böylece "kamudaki istihdam fazlası" söylemiyle işten atmaların gündeme geleceğini ima eden Cem, buna karşı gelişecek emekçi muhalefeti nedeniyle de bu konuyu "esas sorun" olarak nitelendirdi.
Ege'de ortak çıkarlar
Helsinki bildirgesindeki Ege ve Kıbrıs'a ilişkin paragrafları bir kez daha değerlendiren Cem, bildirgedeki ilgili maddenin tüm Ege sorunlarının ele alınmasına ve bunların çözümü için tüm yöntemlere açık bir madde olduğuna dikkat çekti. "Biz sorunlar karşılıklı anlayış içinde çözeriz" diyen Cem, "Sayın Simitis, Ege'de Yunan ulusal menfaatleri söz konusudur, diyor. Ben diyorum ki Ege'de Türkiye'nin ulusal menfaaletleri söz konusudur. Şimdi ortak menfaatlerimizi bulacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu. Türkiye'nin Kıbrıs maddesine "ciddiyetle" karşı çıktığını vurgulayan Dışişleri Bakanı Cem, Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun AB'den ayrı tutma politikasında bir değişiklik söz konusu olmadığını bildirdi. Helsinki Bildirgesi'nin Kıbrıs'a ilişkin paragrafının, Rum tarafının görüşme masasından kaçmasını büsbütün teşvik ettiğini vurgulayan Cem, "Korkarım artık Kıbrıs sorununun çözüm ihtimalinden biraz daha uzaklaştık" şeklinde konuştu. Buna karşın, Cem, Türkiye'nin haklı görüşlerini bundan böyle AB içinde dile getirebileceğini belirterek, "Eskiye kıyasla çok daha etkili olacağız" dedi.
İdam kalkmalı
İsmail Cem, basın toplantısı sırasında Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'yu teşekkür etti. Dışişleri Bakanı Cem, bir soru karşısında idam cezasının kaldırılması için nasıl bir süreç izleneceğini bilmediğini, ancak Türkiye'nin idam cezası konusunda bir moratoriyum uyguladığını, bu konuda taahhütleri olduğunu belirterek, AB ile üyelik müzakelerinin başlatılabilmesi için idam cezasının kalkmış olması gereğine de dikkat çekti.
'MGK abartılıyor'
MGK'nın durumunun Türkiye içinde abartıldığını ve dolayısıyla bunun Batı tarafından da abartıldığını belirten Cem, "Ben yaklaşık 3 yıldır MGK'nın bir üyesiyim. MGK'da bazı konular üzerinde askerler o kadar liberal yaklaşıyor ki, bazen kendimi muhafazakâr biri gibi hissediyorum" dedi. Çeçenistan'da gelişmeler hakkında da Türkiye'nin tavrını açıklayan Cem, "Bütün bir halkı terörist görüp, hedef almanın hiçbir anlamı ve meşruiyeti yoktur. Hem Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)'nın hepimizin katkısıyla oluşmuş kararı ortadayken ve AGİT dönem başkanı Norveç Dışişleri Bakanı Knut Vollabaek'in Çeçenistan'a gitmesine 1-2 gün kalmışken, Çeçen halkının üzerindeki bu tarz bir tehdidin, bütün insanlığa yönelik bir tehdit olduğu düşüncesindeyiz ve bu konuda Türkiye'nin kararlı tutumunu bir kez daha bütün dünyaya duyurmaktayız" dedi.
www.evrensel.net