14 Aralık 1999 03:00

Siviller Grozni'den kaçıyor

Çeçenya'nın başkenti Grozni'yi haftalardır kuşatma altında tutan Rus birlikleri, kenti ele geçirmeye hazırlanırken...

Paylaş
Siviller Grozni'den kaçıyor
Çeçenya'nın başkenti Grozni'yi haftalardır kuşatma altında tutan Rus birlikleri, kenti ele geçirmeye hazırlanırken, kentte kalan son siviller de önceki günden itibaren bölgeyi terk etmeye başladı.
RIA haber ajansı, Grozni'nin güneybatısında açılan koridordan 70 Çeçen sivilin kenti terk ettiğini, Rus helikopter ve uçaklarından atılan broşürlerde, kenttekilerin kendi güvenlikleri açısından bölgeyi terk etmelerinin istendiğini belirtti. Grozni'de halen kaç kişinin olduğu hakkında ortaya çelişkili rakamlar atılırken, bu sayının 50 bin kadar olabileceği ifade ediliyor. Rus güçlerinin birkaç gündür bombalamadığı kentten insanların kaçması için 2 koridor açıldığı bildiriliyor.
Kent mayınlanıyor
Eylülden beri operasyonunu sürdüren Rus ordusu, önceki gün sivillerin tahliyesi için harekâta ara verirken, Moskova hükümeti, Çeçen savaşçıları, aradan faydalanıp savaş tahkimatı yapmakla ve kente mayın döşemekle suçladı. Rus hükümetinin Çeçenya'daki temsilcisi ve Başbakan Yardımcısı Nikolay Koşman, Çeçen milislerin sivillerin kentten ayrılışlarını da engellediğini söyledi.
Rus ordusundan Albay Gennadi Alyokhin'in verdiği bilgiye göre ise, Çeçen milisler Grozni dışındaki stratejik tepelere tahkimat yapıyor, kent caddelerine mayınlar ve bina çatılarına ağır makineli tüfekler yerleştiriyor. Ordu sözcülerinden Albay Alyohin, bazı Çeçen savaşçı gruplarının kentin güneyine, Rus ordusunun henüz ilerlemeye giriştiği dağlık kesimlere aktarım yaptığını bildirdi. İtar-Tass'ın haberine göre, Başbakan Yardımcısı Koşman, ordunun Grozni'yi bütünüyle ele geçirirken, komandolar ve ordunun başka sınıflarından özel birlikler kullanılacağını hatırlattı.
Şali kasabası kuşatıldı
Grozni'nin 20 kilometre güneydoğusunda bulunan Şali kasabasını dün kuşattıktan sonra, kasabanın önde gelenlerinden Sultan Hacı ile görüştü. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, Rus general Gennadi Troşev, kasaba sakinlerinden Çeçen militanları ayrılmaya ikna etmelerini ve kasabaya Rus bayrağı çekmelerini istedi. Komutan, söylediklerinin yapılmaması halinde, Rus güçlerinin yeni bir saldırı başlatacağı tehdidinde bulundu. Bu arada, görgü tanıkları, dün Grozni'nin dış kesimlerinde, bir Rus zırhlı aracının mültecileri taşıyan 3 araca ateş açtığını, saldırıda 3'ü çocuk 11 kişinin öldüğünü söylediler.
Rus uçağı düşürüldü
Bu arada Çeçen güçlerin dün bir Rus bombardıman uçağını düşürdüğü bildirildi. Rus askeri kaynaklarının İnterfaks'a yaptıkları açıklamada, Rus uçağının görev sırasında, uçaksavar sistemleri ile düşürüldüğü belirtildi. Düşmeden önce kendisini dışarıya fırlatmayı başaran pilotu arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.
Solana İvanov ile görüşecek
Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Ortak Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, cuma günü Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile görüşeceğini açıkladı. Solana, Fransız FR3 kanalında yaptığı açıklamada, Rusya'nın Çeçenya konusundaki tutumunun 'kesinlikle kabul edilemez' olduğunu söyleyerek, "Cuma günü İvanov ile görüşeceğim" dedi. Javier Solana, Rusya'ya uygulanabilecek baskı ve yaptırımlara ilişkin bir soruya verdiği cevapta, "Rusya'ya siyasi ve belki de ekonomik baskıyı sürdürmek gerekebilir, ancak Rusya ile ilişkilerimizi de düşünmeliyiz" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Sudan'da darbe içinde darbe

SONRAKİ HABER

Hindistan'da 6,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa