Öcalan, bu hafta idamla yargılanacak

Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi'nden "kamu güvenliği" gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen davaya 15 Aralık'ta Ankara'da devam edilecek.

Öcalan, bu hafta idamla yargılanacak
Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi'nden "kamu güvenliği" gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen Abdullah Öcalan, Kesire Öcalan, Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın da aralarında bulunduğu davaya 15 Aralık'ta Ankara'da devam edilecek. Sanıklar, "adam öldürmek, adam öldürmeye azmettirmek ve devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemde bulunmak" suçlarından idam cezası istemiyle yargılanacaklar.
Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi 2 Mart 1999'da Adalet Bakanlığı'na başvurarak davanın "kamu güvenliği" gerekçesiyle başka bir yerde görülmesini istedi. Bakanlık da yasa gereğince konuyu Yargıtay'a götürdü ve ilgili ceza dairesinin aldığı kararla PKK davasının Ankara'da görülmesi benimsendi. Öcalan ve eşi Kesire Öcalan, Murat Karayılan, Cemil Bayık, Numan Uçar ile Mehmet Milli'nin de aralarında bulunduğu sanıklar ise; "adam öldürmek, adam öldürmeye azmettirmek ve devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemde bulunmak" suçlarından idam cezası istemiyle yargılanıyorlar. Ankara 8'nci Ağır Ceza Mahkemesi de 15 Ekim'de dosya üzerindeki incelemelerini tamamlayarak tensip tutanağı düzenledi ve duruşmanın 15 Aralık 1999'da yapılmasını kararlaştırdı.
www.evrensel.net