ABD açısından iyi haber

ABD Başkanı Clinton'ın etkili olduğu Türkiye'nin AB adaylığı konusuna ABD basını da geniş yer ayırırken, Times "Karar ABD açısından da iyi haber" dedi.

ABD açısından iyi haber
ABD'nin etkin yayın organlarından Time dergisi, "Türkiye'nin AB açısından, sırada bekleyen Doğu Avrupa ülkelerinden daha çekici bir aday olduğunu" yazdı. Dergi, "Karar ABD açısından da iyi haber. Çünkü Türkiye, NATO'nun Rusya ve Kafkasya sınırında yer alıyor. Türkiye'yi Avrupa'ya yaklaştırmak aynı zamanda Ankara ile Batı'nın güvenliğini birbirine destek yapmak anlamına geliyor" yorumunda bulundu.
AB'nin öne sürdüğü (Kürt sorunu ve Yunanistan ile olan anlaşmazlıkların çözümlenmesi) gibi koşulların, Türkiye üzerinde büyük bir baskı oluşturacağını kaydeden dergi, "Bu konuların, Türk milliyetçileri açısından hayati önem taşıdığını" belirtti. Time dergisi, AB'de idam cezası olmadığı için Türkiye'nin mahkemenin kararına rağmen Öcalan'ı asmaması gerekeceğini belirtti. Amerikan dergisi, Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasının yıllar alacağını söyledi.
New York Times: Buruk sevinç
ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Türkiye'nin AB adaylığını birinci haber olarak duyurdu ve bir Helsinki, diğeri İstanbul çıkışlı iki haber yayımladı.
"Tam üyelik süreci uzun yıllar alacak olsa da, Türkiye'nin AB'ye ilk Müslüman ülke olarak katılacak olmasının taşıdığı büyük önemini vurgulayan gazete, NATO üyesi olan Türkiye'nin Avrupa ile daha yakın ilişkiler kurmaya özen gösterdiğini belirtti. Yazıda, "öneriye eklenen koşulların yarattığı duygusal kızgınlığın bastırıldığı" görüşüne de yer verildi.
Başbakan Bülent Ecevit'in, kararı memnuniyetle karşılamakla birlikte, "Kabul etmekte güçlük çekeceğimiz detaylar bulunuyor" dediğini kaydeden gazete, Türkiye'nin AB'ye aday olmayı arzulamakla birlikte, üyelik için konulacak koşullara karşı çıktığını ve Türk yöneticileri ikna etmek için AB'nin yeni dış politika şefi Javier Solana'nın Ankara'ya gelmek zorunda kaldığını hatırlattı. Gazete, Türkiye'nin AB'ye girebilmek için köklü ekonomik ve siyasal reformlar yapmak ve ölüm cezasını kaldırmak zorunda olduğunu belirtti.
Gazete, Stephen Kinzer imzalı haber-yorumda Türkiye ile Avrupa'nın yıllardır birbirine güvenemediğini, buna rağmen Helsinki'den gelen haberle, Türkiye'nin Avrupa'ya bir adım daha yaklaştığı vurgulandı. Adaylığa bağlanan koşulların Türkiye'de bazı çevreleri sıkıntıya soktuğuna değinen gazete, sevincin bu nedenle "bir parça buruk" olduğunu yazdı. Türkiye'de oluşan olumsuz havayı dağıtabilmek için Javier Solana'nın kararın içeriğini izah etmek üzere Türkiye'ye gönderildiğine, Başkan Clinton ile Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Başbakan Bülent Ecevit'i telefonla aradıklarına işaret eden Amerikan gazetesi, sonunda Başbakan Ecevit'in "öneriyi kabul ettiğini" ifade etti. Gazete, Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden Soli Özel'in görüşlerine de yer vererek, şu ifadelere yer verdi: "Öneri 'Evet mi, hayır mı?' şeklindeydi. Reddedildiği takdirdeTürkiye ile Avrupa'nın arası daha da açılacaktı. Bu, Başkan Clinton'ın buradayken yaptığı önerilere karşı "Biz yine de yerimizde kıpırdamıyor ve adım atmıyoruz" demek anlamına gelecekti. Türkler, öneriyi, beğendikleri için değil, alternatifinden çekindikleri için kabul ettiler."
The Washington Post: Belirsiz üyelik
ABD'nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post'un haberinde, "AB, zengin ticaret kulübüne Türkiye'yi de aday yaptı, ancak bunu daha çok belirsiz, kesin olmayan bir şekilde açıkladı.
AB'nin, Almanya'dan sonra en geniş ikinci nüfuslu ülkesi olacak olan Türkiye ile görüşmelere, demokrasi ve insan hakları konularında gelişme sağlayıncaya kadar başlanmayacak" denildi. Washington Post, Başbakan Bülent Ecevit'in, "Bizim için hazmetmesi zor detaylar olabilir, ancak bu Türkiye için büyük başarıdır" yolundaki ifadelerine yer verdi. Gazete, AB'nin tek Müslüman ağırlıklı ülkesi olacak olan Türkiye için AB yolunun daima "dikenli bir yol" olduğuna işaret etti.
www.evrensel.net