UNRWA: ‘Gemi saldırısı yok’

UNRWA: ‘Gemi saldırısı yok’

FİLİSTİNLİ Güçler Birliği Grupları ve Filistinli Arap Mülteciler Genel Kurulu, BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’nun (UNRWA) Lazkiye’nin Remil bölgesindeki Filistinli Mülteci kampının bombalandığına dair iddialarının asılsız olduğunu vurgulayarak Filistinlilerin Suriye’deki olaylara karıştırılmaya çalışılm

Birlik Grupları Resmi Sözcüsünden yayınlanan basın açıklamasında, “Filistinli Güçler Birliği Grupları ve Filistin Ulusal Heyet ve Kuruluşları olarak, UNRWA yönetiminin Lazkiye’deki kampın bombalandığına dair açıklamaları asılsız olup, bu, Suriye ve Filistin tutumlarını kötüleme gayretindeki çabalar çerçevesinde değerlendirilmektedir” denildi.

‘GEMİ SALDIRILARI HABERLERİ PROVAKASYON’

Başta devlet televizyonu SANA olmak üzere Suriye kaynakları, taraflı medya kanallarının Lazkiye kentindeki Güney Remil semtinin deniz botları tarafından bombalandığı yönündeki haberini yalanlayarak bu haberin tamamıyla asılsız ve uydurma bir haber olduğunu açıkladı. Kaynak, deniz botlarının olağan görevini yerine getirerek sahilleri koruduğunu ve diğer bölgelerde olduğu gibi ülkeye deniz yoluyla kaçak silah sokulmasını engellemeye çalıştığını söyledi. Suriye’de güvenlik birimi “Şebbiha” tarafından katledildiklerine ilişkin görüntülerin doğru olmadığını ileri süren Suriyeli kaynaklar Güney Remil semtinde merkezlenen silahlı gruplarının eylemlerine, Suriyeli asker ve polislerin müdahale etmesinden kaynaklı çatışmaların yaşandığından bahsetti.

GÜNEY REMİL SEMTİNDE ÇATIŞMALAR

Devlet güçleri ile Güney Remil’de örgütlenen silahlı gruplar arasında çatışmaların yaşandığı kaydedildi. Makineli tüfek, el bombaları ve el yapımı patlayıcılar kullanarak süren çatışmalarda silahlı kişileri kovalama ve tutuklama operasyonları yürütülüyor. Lazkiye Sağlık Müdürü; ildeki hastanelere şu ana kadar asayişi koruma güçlerinden iki kişinin hayatını kaybettiği ve 41 yaralıya ek olarak silahlı gruplardan kimliği belirlenemeyen 4 kişinin öldüğünü açıkladı.

SURİYELİLERE LİBYA TAHLİYESİ

Öte yandan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından bir kaynak; geçen hafta içinde Libya’da yaşayan Suriyeli gurbetçilerden 76 vatandaşın ülke topraklarına tahliye edildiklerini açıkladı.  76 vatandaşın Tunus Havayolları Şirketinin düzenlediği iki uçak seferiyle tahliye edildiklerini ifade ederken, ülke topraklarına dönmek isteyen Suriyelilerin Libya’dan tahliyeleri konusunda çabaların devam ettiğini ekledi.
(DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net