12 Aralık 1999 03:00

Aytaç Durak rantta durmak bilmiyor

Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin son toplantısında, 62 bin dönüm araziyi imara açma önerisi "Durak'a rant sağlatmayız" diyen üyeler tarafından reddedildi.

Paylaş
Aytaç Durak rantta durmak bilmiyor
Halil İmrek
Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin son toplantısı tartışmalı geçti. Meclis gündeminde, Şambayadı köyünde 62 bin dönüm arazinin imara açılmasını öneren Belediye Başkanı Başkan Aytaç Durak'ın önerisi, üyeler tarafından reddedildi. "Durak'a rant sağlatmayız" diyen üyeler, bu arazilerin imara açılması ile Belediye Başkanı Durak'ın cebinin dolacağını belirttiler.
Büyükşehir Belediye Meclisi'nin son toplantısında Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın yeni rantlar peşinde olduğu ortaya çıktı.
Durak Şambaydı köyünde bulunan 62 bin dönümlük arazinin imara açılması istemiyle Meclis'e önerge verdi. Ancak bu önerge üyeler tarafından reddedildi. Meclis üyeleri, Durak'ın imara açılmasını istediği alandaki 546 dönümlük yeri 15 gün önce satın aldığına vurguladılar.
Durak önerisine yoğun tepki gelmesi üzerine "Misafirim geldi" diyerek toplantıyı terk etti. Meclis Üyesi DSP'li Murat Filazi, imar planı kararı alınmadan 15 gün önce Durak'ın bölgeden 53, 480 ve 13 dönüm olmak üzere toplam 546 dönüm arazi satın aldığını ve büyük kâr elde etmeyi planladığını söyledi.
Bu kaçıncı girişimi!
Arazilerde rant elde etme konusunda Adana'nın gündeminden düşmeyen Durak, tüm tepkilere rağmen araziler konusundaki rant elde etme girişimlerinden vazgeçmiş görünmüyor. Belediye Başkanı Durak, daha önce de Çukurova Üniversitesi'nin 4500 dekarlık birinci sınıf tarım arazisini iskâna açtırmıştı. Üniversite arazisinin bir bölümünü 'yapılaşmaya' açma kararı alan Durak'ın bu girişimine tepki gösteren Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü öğrencileri ise dava açmışlardı.
Anakent belediyesinin kararına itiraz eden üniversite rektörlüğü, imara açılması düşünülen arazinin Ziraat Fakültesi'nin "araştırma ve uygulama" alanı olduğunu ve halen bu alanda turunçgil yetiştirip ülke ekonomisine katkı sağladığını belirtmişlerdi. Adanalılar da üniversiteye destek olmuşlardı.
Bu girişimi de sonuçsuz kalan Durak, bu kez de Çatalan Su Temin Projesi'nde değişiklik yaparak Seyhan Gölü üzerinden iki köprü yapımı ile burada "mücavir alan genişletmesi" önerisinde bulunmuştu. Uzmanlar ise bu girişimi bölgedeki arsaların değerini artırmaya dönük olarak değerlendirmişlerdi. Nitekim bu bölgelerde arazisi bulunanların çoğunun Durak'ın yakınları olduğu ortaya çıkmıştı.
Durak kendini savundu
İddialara ilişkin olarak bir açıklama yapan Durak, 27 yıldır Adana'nın kuzeye taşınması için mücadele verdiğini savunarak, imara açılmasını istediği bölgede imar planlaması yapılmazsa kaçak yapılaşmanın hızlanacağını iddia etti. Durak, Belediye Meclisi'nde yapılan konuşmaların yanlış anlaşıldığını da ileri sürerek, iddia edildiği gibi büyük bir araziye sahip olmadığını belirtti. Durak, bölgede imar planı yapılması istenen alanın 6200 dekar olduğunu, ama kendisine ait olduğu söylenen 448 arazinin sadece yüzde 2'lik kısmının kendisine ait olduğunu savundu.
Arazi almanın, gayrimenkul sahibi olmanın her vatandaş gibi kendisinin de hakkı olduğunu ifade eden Durak, bunun suç olmadığını belirtti. 30 yıldır müteahhitlik yaptığını vurgulayan Durak, arsa alıp inşaat yaparak geçimini sağladığını söyleyerek, önemli olanın belediye makamında adaletli ve dürüst çalışmak olduğunu kaydetti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Zam depremi yarın

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa