16 Ağustos 2011 09:26

İran-Mısır ilişkileri gelişiyor

İRAN Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi,  İran-Mısır ilişkilerinin diplomatik ilişkilerinin başladığının resmi olarak açıklanması yönünde pek çok adım atılması ardından daha iyiye gittiğini bildirerek Tahran’ın Kahire ile diplomatik ilişkileri yeniden başlatma kararı aldığına değin

İran-Mısır ilişkileri gelişiyor

Paylaş

İRAN Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi,  İran-Mısır ilişkilerinin diplomatik ilişkilerinin başladığının resmi olarak açıklanması yönünde pek çok adım atılması ardından daha iyiye gittiğini bildirerek Tahran’ın Kahire ile diplomatik ilişkileri yeniden başlatma kararı aldığına değindi. Brucerdi, Mısır’a düzenlediği son ziyaretin Mısır ve bölgedeki gelişmeleri ele alma açısından iyi bir fırsat teşkil ettiğini sözlerine ekledi. İran Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı, ABD ve İsrail varlığının Ortadoğu bölgesindeki dengeleri bölge ülkelerinin potansiyelini etkinleştirerek bozmaya çalıştığına, iki tarafın İran’a karşı psikolojik ve medya savaşı açtığına dikkat çekti. Diğer yandan Brucerdi Suriye’nin İsrail varlığıyla mücadelede direniş ve direnç ekseninin önemli bir parçasını oluşturduğunu söyledi. Yaptığı açıklamada Brucerdi, ABD ve İsrail’in, emperyalist  planlarına karşı gelmesi ve yıllardır Filistin direnişini desteklemesi nedeniyle Suriye’yi hedef aldığını belirtti.

SURİYEYE KARŞI GENİŞ ÇAPLI SAVAŞ

Beyrut Medya Araştırma Merkezi Başkanı Galip Kandil, Suriye’de huzuru bozmak için medya üzerinden geniş çaplı bir savaş başlatıldığını belirtti. Bazı medya organlarının Suriye’ye karşı siyasi baskısını değerlendiren Kandil, söz konunu medya kurumları aylardır dışarıdan Suriye karşıtı ağır bir taarruz başlattığını belirtti. Kandil, İspanya, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin medyasının bu komplonun başını çektiğini, ancak Suriye halkının bu tür medya yalanlarını tanıdığını dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Güvenlik için ABD'nin Irak’tan çekilmesi şart!

SONRAKİ HABER

Dersim’de ‘avcılığa hayır’ diyen doğa savunucularına gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa