Fotoğraf: Evrensel

Birdal suikasti davasında

   yine karar çıkmadı

Birdal suikasti davasında yine karar çıkmadı
İHD eski Genel Başkanı Akın Birdal'a yönelik silahlı suikaste ilişkin Ankara 1 No'lu DGM'de görülen davaya dün devam edildi. "Cürüm işlemek için çete oluşturmak, siyasi amaçla adam öldürmek" suçlarından 16 sanık hakkında 1 yıldan 24 yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle açılan davaya tutuklu sanıklardan Bahri Eken, Hasan Hasanoğlu, Demir Demirok ve Cemal Kulaksızoğlu katıldı.
Sanıklardan Cemal Kulaksızoğlu, diğer sanıklardan ayrı olarak dinleyici bölümünde jandarma kordonunda tutuldu.
Türk İntikam Tugayı (TİT)'nın kurucusu olduğunu söyleyen Cengiz Ersever ile tetikçi Kerem Deretarla'nın, duruşmaya katılmayacakları yönünde dilekçe verdikleri görüldü. Tutuklu sanık Semih Tufan Gülaltay'ın 'sağlık durumu nedeniyle' duruşmaya gelmediği yönündeki raporu mahkeme tarafından açıklandı. Kararın beklendiği davada, sanık Gülaltay'ın 'mazeret' bildirmesi nedeniyle karar çıkmadı.
Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz, Semih Tufan Gülaltay ile ilgili İstanbul 1 No'lu DGM'de bir davanın sürdüğünü ve bu dava dosyasının birleştirilmesi talebine ilişkin sanık avukatlarına görüşlerini sordu. Sanık avukatları davanın karar aşamasında olduğu için dava dosyalarının birleştirilmemesini istedi ve mahkeme de bu isteme uygun karar verdi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların duruşmaya getirilmelerini istedi ve karar için duruşmayı 17 Aralık 1999 tarihine erteledi.
www.evrensel.net