08 Aralık 1999 22:00

EMEP'ten BAGFAŞ grevine

   dayanışma ziyareti

Paylaş
EMEP'ten BAGFAŞ grevine
   dayanışma ziyareti
Bandırma Gübre Fabrikası AŞ (BAGFAŞ) işçilerinin, toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 12 Ekim'de başlattıkları grev, sınıf dayanışmasıyla sürüyor.
Emeğin Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, önceki gün, grevdeki BAGFAŞ işçilerine destek ziyaretinde bulundu. Ziyarete, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı, Balıkesir EMEP il yöneticileri ile Genel-İş 13. Bölge Başkanı Hüseyin Yaman ve Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekteri Gülsüm Cengiz ve Yazar Mustafa Köz de katıldı.
İnsanca yaşam mücadelesi
BAGFAŞ işçileri, "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganıyla karşıladıkları ziyaretçilerini Petrol-İş Sendikası Bandırma Şubesi lokalinde ağırladılar. Petrol-İş Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, grevin gelişimi hakkında bilgi vererek, grevlerinin kararlı bir şekilde devam ettiğini vurguladı. Levent Tüzel ise BAGFAŞ işçilerinin insanca yaşama hakkı için, alın terinin mücadelesini verdiğini belirterek başladığı konuşmasında, BAGFAŞ işçinin fazla ücret istemediğini, Türk-İş ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın araştırmalarında 4 kişilik bir ailenin geçim asgari standardının 300 milyonun üzerinde olduğunu, ancak BAGFAŞ işvereninin de diğer patronlar gibi işçileri karın tokluğuna çalıştırmak istediğini söyledi.
Ek vergi IMF için
IMF yetkililerinin ülke topraklarında karargâh kurduklarını belirten Tüzel, "Hükümet IMF ile yaptığı anlaşmaya göre önümüzdeki 3 yıl içinde işçi ve memurlara düşük ücret dayatacak, köylünün ürünlerinin taban fiyatları düşük tutulacak, her yerde ve her şeyde kısıtlamaya gidecek. Sermayeye ise kucak kucak kredi akacak" dedi. Hükümetin halkın insani duyguları ile oynayarak, 'depremzedelere gidecek' diye ek vergi koyduğunu da hatırlatan EMEP Genel Başkanı, bu verginin IMF'ye verilmiş sözler doğrultusunda çıkarıldığına dikkat çekti. Tüzel, "Bizler, emeğin kavgasını verenler, yaşanan bu kötülüklerin son bulması, emeğin iktidarı çalışması içindeyiz" dedi. Sermayenin emekçileri sağcı-solcu olarak bölmeye çalıştığını, ancak emekçilerin emek kavgasında birleştiklerini söyleyen Tüzel, BAGFAŞ işçilerinin sendikalarına sahip çıkma ve ekmeklerini büyütme mücadelesini vermeye devam etmeleri gerektiğini dile getirdi.
Konuşması sık sık alkışlarla ve "Direne direne kazanacağız" sloganıyla kesilen Tüzel, sözlerini, BAGFAŞ işçilerinin mücadalelerini sonuna kadar destekleyeceklerini belirterek bitirdi.
Dayanışmaya devam
Gülsüm Cengiz, Türkiye Yazarlar Sendikası olarak iş, ekmek ve özgürlük mücadelesi veren işçilerin yanında olduklarını söyledi. İşçilerin kültürel alanda da bir kuşatma altında olduğunu ifade eden Cengiz, işçilerin grevi kendi ailelerine de anlatmalarının önemine dikkat çekti. Mustafa Köz de BAGFAŞ'ta yaşadığı coşkuyu başka yerlere taşıyacağını belirterek, işçilerin yanında olacaklarını söyledi. Hüseyin Yaman ise Genel-İş Sendikası olarak BAGFAŞ işçileriyle sürdürdükleri dayanışmayı devam ettireceklerini kaydetti.
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı da daha önce AŞTİ, Ünaldı, Tıbset ve Sındırgı Belediyesi'nde yaşanan grev ve direnişler hakkında bilgi vererek, "Çok geniş bir persfektifle mücadeleye sahip çıkılmalı. Bandırmalı emekçileri bu mücadeleye katmak gerekiyor" dedi.
Konuşmalardan sonra Levent Tüzel ve beraberindekiler, BAGFAŞ fabrikasına giderek, grev yerinde nöbet tutan işçilerle görüştüler. Ziyaretçiler, buradan Genel-İş Sendikası Bandırma Şubesi'ne geçerek, belediye işçilerinin sorunlarını görüştüler.
ÖNCEKİ HABER

Bendit, Bahçeli'yle görüştü

SONRAKİ HABER

Cemil Candaş cinayeti davasında karar verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa