Brezilya'ya FBI modeli istihbarat

Brezilya Başbakanı Fernando Henrique Cardoso, ülkenin ilk sivil istihbarat servisini kurdu.

Brezilya'ya FBI modeli istihbarat
Brezilya Başbakanı Fernando Henrique Cardoso, ülkenin ilk sivil istihbarat servisini kurdu.
Brezilya İstihbarat Servisi ülke çapında kuracağı servisler ağıyla "organize suçlar" üzerine istihbaratlar toplayarak, ayrıntılı analizler yapacağını açıkladı. Bu 'organize suçlarla' kastedilen ilk ve daimi hedefinse ülkedeki demokratik kişi ve kuruluşlar olduğu tüm halk tarafından açıkça bilinmekte. Servis, Amerika'daki gizli servis örgütü FBI ile benzer bir çalışma düzeneği içinde bulunacak.
Gizli servis, Brezilya'da 1964-85 arasında yönetimi elinde tutan askeri diktatörlüğün demokratik muhalefete karşı gözü kulağı durumundaki Ulusal İstihbarat Servisi'nden bu yana ülkedeki ilk resmi istihbarat servisi olma özelliğini taşıyor. Devlet Başkanı Cardoso, servisin açılışı sırasında yaptığı konuşmada, Brezilya'nın 'kurumsal yeniden yapılanması' dileğinin, silahlı güçlerin elindeki tüm kontrol ağlarının, bu sene başında, yeniden yapılanmış Savunma Bakanlığı'na olan transferini takip ettiğini belirtirken, yeni servisin başına bir generalin oturtulmuş olmasının söylediklerini ne kadar desteklediği konusunda herhangi bir yorumda bulunma ihtiyacı duymadı.
'Demokrasi ve insan hakları'
Teşkilatın başındaki general ise kendisine yakışan bir pişkinlik içinde "Ajansın demokrasi ve insan haklarından ayrı hiçbir ideolojisi yoktur" diye konuştu.
www.evrensel.net