Biri rüşvetçi diğeri dolandırıcı

Akkuyu nükleer santral ihalesine talip olan Westinghouse ve AECL'nin sicili kirli işler konusunda oldukça kabarık. AECL işlerini 1970'lerden beri rüşvetle yürütürken, Westinghouse'un yaptığı reaktörler dünyanın en riskli ve kötü reaktörleri olarak biliniyor.

Biri rüşvetçi diğeri dolandırıcı
Hükümetin onay verdiği nükleer santral ihalelerine katılan şirketlerin hepsinin sicili bozuk. Yaptığı reaktörler en fazla kaza geçiren Amerikalı Westinghouse'dan çeşitli ülkelerde verdiği rüşvetlerle, satın aldığı devlet yetkilileri ile, katliamlardaki payıyla ünlenmiş Kanadalı AECL'ye kadar ne kadar felaket pazarlayıcısı varsa, Türkiye'deki nükleer santrallere talip.
AECL-John Brown-İtachi-Güriş-Gama-Bayındır, Fransız-Alman grubu Nuclear Power International (NPI) ve ABD-Japon-Türkiye konsorsiyumu Westinghouse-Mitsubishi-Enka Akkuyu santrali için kıyasıya çekişiyor.
AECL'nin dosyası kabarık
Mersin'de 2008 yılında bitirilmesi planlanan ve ihalesi aralık sonunda tamamlanacak Akkuyu Nükleer Santrali için teklif veren Kanada Atom Enerjisi Limited Şirketi (AECL), rüşvet dosyasıyla ünlü. Bu şirketin ismi Akkuyu için de önerdiği "Candu" reaktörlerini sattığı Çin, Endonezya, Güney Kore gibi ülkelerdeki rüşvet ve yolsuzluk olaylarıyla gündeme geldi. Reaktör batışlarını güvence altına almak amacıyla şirketin kullandığı "geleneksel" yöntem rüşvet oluyor. Sadece Arjantin ve Güney Kore'de AECL'nin verdiği rüşvet miktarı 22 milyon doları aşıyor. 1994 yılında Güney Kore nükleer yetkililerine rüşvet vermekten yargılanan AECL temsilcisi, hapis cezasına çarptırılmıştı.
AECL, 1970 yılından bu yana aynı yönteme başvuruyor. İhaleleri kazanmak ve elindeki eskimiş nükleer teknolojiyi satmak için rüşvet musluğunu sonuna kadar açıyor. Şirketin bu tarihten itibaren dağıttığı rüşvet miktarının 60 milyon doları aştığı söyleniyor. Böylesine bir geçmişe sahip olan AECL'nin, Türkiye'de kimlere ne kadar rüşvet dağıttığı sorusu akıllara takılıyor.
Akkuyu'ya talip olan Westinghouse'un sicili de AECL'den farklı değil. Tabii Westinghouse'un ünü, en azından bilindiği kadarıyla, rüşvet üzerine değil. Bu şirketin marifeti sattığı reaktörlerin sürekli olarak kaza yapması.
Westinghouse'un sicili de bozuk
Amerika'daki Public Citizens adlı sivil toplum örgütünün yayınladığı "Nükleer Limonlar" adlı raporda, Amerika'nın en kötü 10 reaktörünün listesi çıkarıldı. Rapora göre, Westinghouse'un kurduğu santraller, en kötü 10 reaktör listesinde birinci, yedinci, sekizinci ve dokuzuncu sırada geliyor. Rapora göre, 109 nükleer reaktör bulunan Amerika'da, Westinghouse tarafından yapılan Salem-1 reaktörü, Amerika'nın en kötü reaktörü seçildi. Aynı firma tarafından yapılan Sequoya-1, Salem-2 ve South Texas-1 adlı reaktörler ise en kötü 10 reaktör listesinde sırasıyla yedinci, sekizinci, dokuzuncu reaktör olarak yer aldı.
Bütün dünyada adı çıkmış ve gittikleri ülkelerin çoğundan kovulmuş olan bu nükleer tekelleri, şimdi Türkiye'yi mesken tuttu. Ancak kurulduklarından bu yana edindikleri sicilleri, Türkiye'de de huylarından pek vazgeçmeyeceklerini göstermeye yetiyor.
www.evrensel.net