06 Aralık 1999 03:00

Boğaz'ımızı sıkamazlar!

Rafa kaldırıldığı düşünülen 3. Köprü projesinin onay beklediğini öğrenen Arnavutköylüler, bir kez daha bir araya gelerek yetkililere tepki gösterdi. Semt sakinleri, köprüyü rant çevrelerinin dayattığını belirttiler.

Paylaş
Boğaz'ımızı sıkamazlar!
Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın'ın rafa kaldırıldığı yönündeki açıklamalarının aksine Arnavutköy-Kandilli arasında yapılması planlanan 3. Boğaz Köprüsü'nün onay beklediğini öğrenen Arnavutköy Semt Girişimi, yetkilileri protesto etti. Arnavutköy Semt Girişimi sözcüsü İsmail Üstün, Boğaziçi Spor Kulübü Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'un tarih ve kültür dokusu açısından büyük önem taşıyan Arnavutköy'ün, 3. köprü tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan ve Jeoloji Derneği Başkanı Selma Özöğretmen'in de katıldığı açıklamada, resmi girişim başlatılması halinde yetkililer hakkında dava açılacağı vurgulandı.
Girişim Sözcüsü Üstün, Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın'ın 8 Kasım'da yaptığı basın açıklamasında, 3. köprü için yeni güzergâh araştırması yapacağını söylemesine rağmen eski projenin kendilerine tekrar dayatıldığını vurguladı. Bir yıl boyunca gösterdikleri tepki sonucu, köprü lobisinin geri adım attığını, şimdi ise gizlice ve sinsice çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Üstün, "Çıkar köprüsünde ısrar edenler, yasalara karşı gelmekteler ve suç işlemekteler. Şayet resmi bir girişim başlatılırsa, yetkililerden davacı olacağız" dedi. İstanbul halkı, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının kendilerine destek verdiğini açıklayan Üstün, Arnavutköylüler olarak Boğaz'ın hiçbir yerinde köprü istemediklerini vurguladı.
Yarın Akkuyu'ya...
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan ise, "Uluslararası Ticaret Örgütü WTO'ya karşı nasıl eylemler yapılıyorsa biz de 3. köprüye karşı öyle mücadele etmeliyiz" dedi. Jeoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selma Özöğretmen de, "Bugün 3. köprüye karşı burdayız, yarın da santrale karşı Akkuyu'da olacağız" dedi.
Daha sonra söz alan semt sakinleri de, seçimler sırasında semtlerine gelen belediye başkan adaylarının tamamının kendilerine destek sözü verdiğini hatırlatarak, bu sözlerini yerine getirmelerini istediler.
Ellerinde, "Çıkar köprülerine hayır", "Bakan başka, köprücüler başka konuşuyor, hangisi doğru?" ve "Boğaz'ımı sıkmana izin vermeyeceğim" şeklinde dövizler taşıyan semt sakinleri, İstanbul Boğazı'na yapılması düşünülen "3. Boğaz Köprüsü" girişimini bir süre alkışla protesto ettikten sonra dağıldılar.
ÖNCEKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu sona erdi

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa