06 Aralık 1999 03:00

Sermaye Piyasası için fazla mesai

TBMM Genel Kurulu, Sermaye Piyasası Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısını görüşmek için fazla mesaiye hazırlanıyor.

Paylaş
Sermaye Piyasası Yasası için fazla mesai
TBMM Genel Kurulu, halka açık anonim ortaklıklarda karar alma mekanizmasını hızlandırmak, azınlık haklarının kullanımını kolaylaştırmak ve ara kâr dağıtım olanağı sağlamak amacıyla, Sermaye Piyasası Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısını görüşmek için fazla mesaiye hazırlanıyor.
2000 mali yılı bütçelerinin görüşmelerine başlanmasından önceki son haftada Genel Kurul, sermaye piyasası ile ilgili düzenlemeleri içeren tasarıyı ele alacak. Tasarının yasalaşması için Genel Kurul'a yeterli çalışma süresi sağlayabilmek amacıyla, iktidar partisi gruplarının, denetim günü olan salı gününün de yasama çalışmalarına ayrılması ve uzun çalışma yapılması önerisinde bulunması bekleniyor.
Deprem
Deprem Araştırma Komisyonu, bu hafta yine toplanarak çalışmalarını sürdürecek. Bu arada TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu da, depremin sanayi ve ticaret sektörleri üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla bir toplantı yapacak. 7 Aralık Salı günü yapılacak toplantıya, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bolu Ticaret ve Sanayi Odaları, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, DPT, Hazine Müsteşarlığı, TOBB, Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Birliği, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği, Maliye Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Halk Bankası, Eximbank ve DİE temsilcileri katılacak.
TBMM Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Grubu da pazartesi günü yapacağı toplantıda, 2000 yılı nedeniyle bilgisayar sistemlerinde meydana gelebilecek sorunu görüşecek. DPT yetkilileri, bu sorunun nasıl aşılacağına ilişkin olarak komisyon üyelerine bilgi verecek.
Tahkime uyum yasaları
Uluslararası tahkime olanak sağlamak amacıyla Anayasa'da yapılan değişiklikle ilgili uyum yasası tasarısı da perşembe günü Adalet Komisyonu'nda ele alınacak.
Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu aynı gün Çiftçi Mallarının Korunması Hakkındaki Yasa Tasarısı'nı, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu çarşamba günü Harp Okulları Yasa Tasarısı ile GATA Yasası'nın bazı maddelerinde değişiklik yapan tasarıyı ele alacak.
Siyasi parti gruplarının hafta içinde ayrı ayrı yapacakları toplantılarda da, son siyasi gelişmeler değerlendirilecek.
ÖNCEKİ HABER

Elkatmış, İncetahtacı'nın ölümünü

SONRAKİ HABER

100. yıl logosu esinlenme mi, çalıntı mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa