05 Aralık 1999 22:00

Tarımı da 'reform'la çökertecekler

Sosyal güvenlik, uluslararası tahkim, 2000 bütçesi ve stand-by'ın ardından tarım da hedefe kondu. IMF çökertilen diğer alanlar gibi tarımda da bir "reform" yapılmasını istiyor.

Paylaş
Tarımı da 'reform'la çökertecekler
Hükümet ile IMF, yaptığı "yakın izleme anlaşması" çerçevesinde sosyal güvenlik, uluslararası tahkim, stand-by ve 2000 yılı bütçesine ilişkin istenilen düzenlemeleri altı ay gibi bir sürede yerine getirirken, sıra tarıma geldi. IMF, hükümetten, tarımsal üretimi batırmasını istiyor. Yine "reform" olarak piyasaya sürülen ve tarımı tamamen çökertmeyi hedefleyen bir dizi uygulama ile sübvansiyonların kaldırılması, ürün fiyatlarının en fazla yüzde 14 oranında artırılması, tarım işletmelerinin özelleştirilmesi, kredi faizlerinin artırılması vb. hedefleniyor.
IMF ile yapılacak stand-by anlaşmasının gerekleri çerçevesinde "tarım reformu" çalışmalarına hız verildi. Bu doğrultuda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koordinasyonu'nda, Hazine Müsteşarlığı ve diğer ilgili kurumların da içinde bulunduğu bir komisyon oluşturuldu. Komisyon, tarımda doğrudan gelir desteğine geçilmesi amacıyla çalışmalar yürüterek, 1 ile 3 yıl arasında Türkiye'de destekleme alımlarının tamamıyla bırakılarak, çiftçiye doğrudan bütçeden gelir desteğinin sağlanmasını gerçekleştirecek. Böylece sübvansiyonlar kaldırılmış olacak.
2000'de artış yüzde 14
2000 yılında, destekleme alımları için bütçeye 400 trilyon liralık bir ödenek ayrıldığını, kamu bankalarının görev zararları için de 750 trilyon liralık karşılık konulduğunu hatırlatan yetkililer, gerek destekleme alımları gerekse tarımsal amaçlı kredilerde daha sıkı bir politika izleneceğini vurguladılar. Bu açıklama tarımsal kredi faizlerinin daha da yükseleceğini gösterirken, önümüzdeki yıl alımların da kısılacağına işaret ediyor. Nitekim IMF yetkilileri, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin alım politikalarını sıkı bir biçimde denetleyeceklerini belirtirlerken, hububat filyatlarına yapılacak artışın da en fazla yüzde 14 düzeyinde tutulmasını istiyorlar.
IMF ve DB ne istiyor?
IMF ve Dünya Bankası (DB), tarımda sistem değişikliğine ilişkin altyapı çalışmalarının 2001 yılında tamamlanmasını istiyor. "Reform" kapsamında Dünya Bankası, 2000 yılı sonlarında veya en geç 2001 yılının Mart ayında Çiftçi Kayıt Sistemi'nin başlatılması, DGD uygulamasının 2000 yılında pilot ürünler ve bölge bazında, 2001 yılında ülke çapında uygulamaya geçilmesini öneriyor. Dünya Bankası ve IMF'nin tarım reformu kapsamındaki diğer istekleri şöyle:
"2000 yılı Haziran ayı itibariyle veya referans oranının tarımsal kredi faiz oranlarına eşitlenmesi. Gübrede sübvansiyonun kaldırılması. Tarım satış kooperatifleri birliklerinin özerkleştirilmesi ve bununla ilgili yasanın 2000 yılında çıkartılması. Destekleme alımlarından vazgeçilmesi."
Bu arada "reform" çerçevesinde, gelecek yıldan itibaren, Polatlı başta olmak üzere, ana geliri tarıma dayanan pilot bölgeler oluşturulacak. Tarım reformunun tüm unsurları, Dünya Bankası'nın sağladığı krediyle gerçekleştirilecek olan bu pilot bölgeler, yaklaşık bir yıl süreyle denenecek. Tüm çiftçiler ve ürün türleri, arazi yapısı gibi konularda geniş kapsamlı bir kayıt ve istatistik sistemi oluşturularak, gerçekten doğrudan gelir desteğine konu olacak çiftçi ve ürün türü belirlenecek.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Rusya'ya kredi darbesi

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa